Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń w powiecie chodzieskim? Jest zagrożenie

ChodzieżNM
Afrykański pomór świń w powiecie chodzieskim? Jest zagrożenie
Afrykański pomór świń w powiecie chodzieskim? Jest zagrożenie
Afrykański pomór świń szybko rozprzestrzenia się w naszym kraju. Zagrożenie wirusem, który powoduje ogromne straty w hodowlach, istnieje również w naszym powiecie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chodzieży ostrzega hodowców trzody przed afrykańskim pomorem świń. Tylko stosowanie się do zasad bioasekuracji może ochronić gospodarstwo przed groźnym wirusem. Co trzeba robić?

- Sytuacja jest poważna - mówiła we wtorek Iwona Juraszek - Powiatowy Lekarz Weterynarii, która zwołała naradę ze swoimi pracownikami, wśród których byli: Katarzyna Idczak, Aleksandra Maślankowska, Magdalena Mądrowska, Agnieszka Krupa i Renata Brzoska.

ASF jest szybko rozprzestrzeniającą się chorobą zakaźną, na którą podatne są świnie domowe i dziki. Ludzie na szczęście nie są na nią narażeni, ale pojawienie się jej w gospodarstwie powoduje ogromne straty.

Do teraz w Polsce stwierdzono już 107 przypadków chorych dzików oraz 16 zarażonych ognisk świń. Niestety większość rolników nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Na organizowanych przez inspektorat spotkaniach na temat wirusa ASF pojawiała się zaledwie garstka gospodarzy.

- W Szamocinie przyszedł tylko jeden hodowca świń - mówią pracownice inspektoratu. Ich zdaniem najpierw rzeczywiście za przenoszeniem wirusa stały dziki. Teraz jednak przyczyniają się do tego rolnicy, którzy na przykład kupują świnie z nielegalnych źródeł bez świadectw zdrowia.

Wirus jest zakaźny i nie łatwo się go pozbyć. Potrafi przeżyć 280 dni w zakopanej w ziemi śledzionie, a także tysiąc dni w zamrożonym mięsie czy miesiąc w zanieczyszczonych kojcach.

Kiedy w gospodarstwie wykryta zostanie choroba, wówczas musi zostać wybite całe stado świń. Aby temu zapobiec rolnicy powinni zabezpieczyć swoje chlewnie w taki sposób, aby nie dostały się tam żadne inne zwierzęta ani przypadkowi ludzie. Muszą zainwestować w środki ochronne i dezynfekcyjne: maty, obuwie, ubrania. Nie mogą karmić świń kuchennymi zlewkami, tylko sprawdzoną paszą. Gospodarz powinien codziennie obserwować świnie, prowadzić dokumentację leczenia oraz padłych zwierząt. Ubój powinien być zgłoszony dobę wcześniej powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Każdy rolnik, który podejrzewa chorobę u swoich świń proszony jest o kontakt z pow. lekarzem weterynarii pod nr 67 2829688, a w nagłych przypadkach:694454807 bądź 728468196.

W przypadku stwierdzenia wirusa i likwidacji stada, właściciel otrzymuje odszkodowanie. No chyba, że z własnej winy przyczynił się do rozwoju choroby i nie stosował się do zasad bioasekuracji - wtedy nie ma nic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Afrykański pomór świń w powiecie chodzieskim? Jest zagrożenie - Chodzież Nasze Miasto

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto