Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drożeje ogrzewanie w Szczecinku. MEC podnosi ceny

Rajmund Wełnic
MEC mimo modernizacji sieci, kotłowni i przyłączania nowych odbiorców nie jest w stanie zrekompensować wzrostu kosztów
MEC mimo modernizacji sieci, kotłowni i przyłączania nowych odbiorców nie jest w stanie zrekompensować wzrostu kosztów
Kolejna – trzecia już w ciągu roku – podwyżka cen ciepła w Miejskiej Energetyce Cieplnej w Szczecinku. Ogrzewanie zdrożeje średnio o 7,07 procent.

Nowe stawki taryf ciepła w MEC Szczecinek Urząd Regulacji energetyki zatwierdził pod koniec roku, wchodzą w życie z połowie stycznia. - Przeciętny wskaźnik wzrostu cen i stawek opłat za ciepło ustalonych w nowej taryfie w porównaniu z taryfą obowiązującą do dnia 14 stycznia liczony globalnie dla całego przedsiębiorstwa wynosi średnio 7,07 procent – czytamy w komunikacie firmy.

Zarząd MEC-u tłumaczy, że podwyżki są niezależne od spółki i wynikają przede wszystkim drastyczna podwyżka cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla i wysokich cen węgla. Szczecinecki ciepłownik zaś niemal całą energię produkuje w trzech kotłowniach opalanych miałem węglowym. Cena jednego tzw. uprawnienia do emisji wzrosła z 7 do 20 euro.

Podwyżki uderzą po kieszeni większość mieszkańców Szczecinka. MEC ogrzewa bowiem większość miasta dostarczając ciepło do około 300 odbiorców: od całych spółdzielni po małe wspólnoty mieszkaniowe. Firma ogrzewa dziś około 70 procent obiektów w mieście: w sumie ponad 600 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

Zeszły rok MEC także rozpoczął podwyżką rzędu 7,5 procent, bo ona tyle zgodził się URE, choć firma chciała więcej. Kolejne około 2 procent doszło w trakcie roku. Wcześniej przez 6 lat spółka nie tylko nie podwyższała cen, ale dwukrotnie je obniżyła. Podwyżka uderzy we wszystkich, choć nie we wszystkich od razu. Nie musi bowiem oznaczać automatycznych podwyżek dla lokatorów z bloków. MEC rozlicza się z zarządcą nieruchomości z licznika głównego, ale ten z mieszkańcami rozlicza się już na swoich zasadach. Zwykle lokatorzy płacą ustalona wcześniej zaliczkę, a ostateczne rozliczenie i dopłaty lub zwrot nadpłaty następuje po sezonie grzewczym lub na koniec roku, gdy dokładnie wiadomo, ile dany budynek ciepła zużył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto