Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kolorowej Skarpetki w Szczecinku. Byliśmy razem [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Występ na placu Wolności
Występ na placu Wolności Rajmund Wełnic
Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony był także w Szczecinku.

Symbolem Dnia Zespołu Downa są niedobrane skarpetki – najlepiej trzech (przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych kolorach.

Szczecineckie obchody ŚDZD zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który na plac Wolności zaprosił mieszkańców, dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli. Były występy podopiecznych Ośrodka, w tym oczywiście 12 uczniów z zespołem Downa. Wczesna i odpowiednia edukacja pokazuje, że z ograniczeniami wynikającymi z niepodawania genetycznego można sobie poradzić. Podczas godzinnej imprezy wszyscy wspólnie świetnie się bawili.

Można także było obejrzeć wystawę zdjęć osób w różnych skarpetkach solidaryzujących się z chorymi na zespół Downa.

Na imprezie był Wojciech Iwaniczko, którego 20-letnia córka Kinga urodziła się z zespołem Downa. – Mamy ogromne wsparcie ze strony Ośrodka, prowadzone są m.in. zajęcia logopedyczne, bo córka słabo mówi – nasz rozmówca dodaje, że na szczęście ominęły ją inne schorzenia towarzyszące niekiedy dzieciom z zespołem Downa. – Kinga urodziła się, jako najmłodsze dziecko, starsi brat i siostra opiekowali się nią od małego, a ona ich naśladowała, dzięki temu Kinga dziś jest samodzielna, potrafi o siebie zadbać, zrobić sobie jeść czy się ubrać. Mam nadzieję, że za kilka lat, gdy skończy szkołę przysposobienia zawodowego, będzie mogła funkcjonować w społeczeństwie. A że to możliwe widziałem na własne oczy w Wiedniu, gdzie dziewczyna z zespołem Downa pracowała w muzeum sprzedając bilety i porozumiewając się w dwóch językach.

Tolerancja i zrozumienie wobec chorych i ich bliskich to także ważny elementy zmiany wśród nas. – Mamy wsparcie rodziny i znajomych, obcy także reagują normalnie, choć pewnie jeszcze 40 lat temu osoby z taką niepełnosprawnością trzymane były na wsiach w domach – mówi pan Wojciech.

Zespół Downa – od nazwiska XIX-wiecznego lekarza, który go opisał - i wady z nim związane spowodowane są obecnością dodatkowego chromosomu 21. Przyczyny – obcość dodatkowego chromosomu – poznano jednak dopiero w latach 50. XX wieku. Osoby cierpiące na to schorzenie zwykle mają lekką lub umiarkowaną niepełnosprawność umysłową, zmagają się także z licznymi problemami zdrowotnymi. Z zespołem Downa rodzi się mniej więcej jedno na tysiąc dzieci. Szacuje się, że jest około 60 tysięcy Polaków z zespołem Downa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Kolorowej Skarpetki w Szczecinku. Byliśmy razem [zdjęcia] - Szczecinek Nasze Miasto

Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto