Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mokry elektrofiltr w Kronospanie. Szczecinek jak Salzburg? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wizualizacja mokrego elektrofiltra
Wizualizacja mokrego elektrofiltra Scheuch, Rajmund Wełnic
Rusza budowa mokrego elektrofiltra w Kronospanie. Powietrze nad Szczecinkiem ma być „jak w Salzburgu”.

O podpisaniu umowy z austriacką firmą Scheuch poinformowano na konferencji w szczecineckim ratuszu. – Podpisane jesienią porozumienie z Kronospanem wypełniamy treścią – burmistrz Szczecinka Daniel Rak przypominał, że budowa mokrego elektrofiltru i systemu biologicznego oczyszczania suszarni płyt MDF była zobowiązaniem Kronospanu.

- To kamień milowy w ograniczaniu uciążliwości firmy dla środowiska, chyba jeszcze bardziej skomplikowany niż oddany do użytku w zeszłym roku UTWS (instalacja na ciągu płyt wiórowych – red.) – mówił dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz. – Były głosy, aby w Szczecinku było jak w Salzburgu, więc będzie jak w Salzburgu.

Mokry elektrofiltr pracuje bowiem także w tamtejszej fabryce płyt drewnopochodnych. Jeszcze zanim ruszą prace przy jego konstrukcji, Kronospan musiał zburzyć jedną z hal produkcyjnych, aby zrobić miejsce na nowe instalacje. Produkcję przeniesiono, a na plac budowy wkrótce wejdzie firma Scheuch i jej podwykonawcy. – Szacujemy, że w czasie inwestycji przewinie się przez nią około tysiąca pracowników, elektrofiltr ma być gotowy na koniec listopada (wtedy mija wyznaczony przez Unię Europejską termin wdrożenia przez zakłady przemysłu drzewnego tzw. BAT-ów – najlepszych dostępnych technologii służących ochronie środowiska – red) – Krzysztof Aleksandrowicz nie mógł zdradzić wysokości kontraktu, ale mówił, że to wydatek rzędu kilkudziesięciu milionów euro.

Na zewnątrz mokry elektrofiltr będzie miał kształt wysokiego na kilkadziesiąt metrów walca – a właściwie dwóch walców, bo stanie po jednym na każdym z ciągów płyt MDF. – To będzie najbardziej widoczny element, ale nie jedyny, który zastąpi 8 emitorów – mówi szef Kronospanu.

Z opisu technicznego wynika, że w filtrze powierzchnie zbierające są w kształcie plastra miodu. Dla mieszkańców Szczecinka najważniejsze są jednak efekty jego pracy – ma zlikwidować niebieskawą, drażniącą mgiełkę, która i dziś przy niekorzystnych wiatrach daje się we znaki sąsiadom fabryki. Będzie też filtrował zawartości organiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto