Powiatowy konkurs z języka angielskiego w I LO w Szczecinku Powiatowy konkurs z języka angielskiego w I LO w Szczecinku

Powiatowy konkurs z języka angielskiego w I LO w Szczecinku (© Rajmund Wełnic)

Liceum ukraińskie z Białego Boru najwyżej sklasyfikowane w prestiżowym rankingu szkół średnich. A jak wypadły inne szkoły w powiatu szczecineckiego?

Listę najlepszych polskich szkół – podzielonych na licea i technika – co roku publikuje miesięcznik „Perspektywy”. Tegoroczny ranking – już 21. – wygrało XIV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Zresztą szkoły z dużych miast, ośrodków akademickich dominują w tym zestawieniu od lat (o tym co decyduje o kolejności wyjaśniamy na końcu).

A jak wypadły nasze szkoły? Na wstępie ważna uwaga – ranking nie uwzględnia przodujących w nim do niedawna szczecineckich szkół niepublicznych, czyli społecznego ogólniaka i Prywatnego Liceum, czyli „katolika”. Zdawało w nich maturę mniej niż 12 uczniów, a taki jest minimalny wymóg, aby w rankingu zostać ujętym.

Na placu boju zostały więc szkoły publiczne. Wśród nich przoduje – i pnie się systematycznie do góry - I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze, które znalazło się na 224. miejscu w kraju (rok wcześniej na 339, a w roku 2017 na 453.) i na 10. w województwie zachodniopomorskim zdobywając 44,97 punktów na 100 możliwych. W białoborskim liceum uczy się młodzież o korzeniach ukraińskich z całej niemal Polski.

Powody do zadowolenia mogą też mieć w I LO im. księżnej Elżbiety w Szczecinku, choć jest nieco słabiej niż rok temu. Szkoła zajęła miejsce 506. (14 na Pomorzu Zachodnim) zdobywając 37,18,85 punktów. Rok temu było to miejsce 415., a dwa lata temu poza pierwszą „pięćsetką”.

Osobno sklasyfikowano technika. Na tej liście z powiatu szczecineckiego jest tylko technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej. Czyli popularny „ekonomik”, który jednak zanotował spory regres w porównaniu do roku ubiegłego. Jego maturzyści wypadli poza pierwszą „500”. Na Pomorzu Zachodnim mają jednak 17. miejsce (rok temu 6., a 143. miejsce w całej Polsce) uzyskując 48,90 punktów. Rok wcześniej szkoła była na 272., a dwa lata wcześniej na 278. miejscu, a więc spadek jest wyraźny.

Co decydowało o lokacie? Licea ogólnokształcące oceniano przez pryzmat sukcesów uczniów szkoły w olimpiadach (30 proc. oceny), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) i osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Przy technikach brano dodatkowo pod uwagę wyniki egzaminu zawodowego.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!