Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W sentymentalną podróż w czasie po ziemiach ruskich dawnej Rzeczpospolitej wybierzemy się z Muzeum Historii Kielc. W piątek (28 bm.) o godz. 17.00 otwarcie wystawy fotograficznej "Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy".

Kilkaset dawnych i współczesnych fotografii, uzupełnionych o krótkie komentarze historyczne, pokazuje bogactwo i stan dzisiejszy dziedzictwa kulturowego na dawnych południowo-wschodnich kresach Rzeczpospolitej. Zapatrzeni w najjaśniejsze perły kresowej sztuki - lwowską Kaplicę Boimów czy Czarną Kamienicę przy Rynku, możemy dotknąć tutaj także tych mniej znanych dzieł, jak kompleks rezydencjonalno-sakralny w Ołyce. Będąc w tych stronach warto bowiem odwiedzić nie tylko Lwów, Żółkiew czy Podhajce, ale również wiele mniejszych ośrodków, w których napotykamy prawdziwe skarby wspólnego dziedzictwa. Niestety, w dużej mierze ginącego na naszych oczach.

Niemal o wszystkich prezentowanych zabytkach można powiedzieć, że są tyleż wybitne pod względem artystycznym, co i obciążone dramatem najnowszych losów. Większość świątyń, pozbawiona pierwotnej funkcji, uległa nieodwracalnej dewastacji. Niektóre ocalały w dość paradoksalny sposób, służąc w czasach powojennych jako muzea ateizmu bądź magazyny muzealne. Są w końcu przykłady powrotów do źródeł i prawowitych właścicieli, co jednak nie oznacza uwolnienia od problemów. Z kieszeni wspólnoty parafialnej nie starcza bowiem na bieżące koszty utrzymania zabytków, nie mówiąc o ich restauracji. Z tym większą atencją odnosimy się do czasów, kiedy rodowe gniazda Żółkiewskich, Herburtów czy Czartoryskich tworzyły znaczące ośrodki kultury, nadając Kresom Wschodnim europejski charakter. I uzmysławiamy sobie wagę działań na rzecz ocalenia wspólnego dziedzictwa.

W latach 90. ubiegłego stulecia badaniem fenomenu kulturowego ziem ruskich dawnej Rzeczypospolitej zajmowali się naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie prezentuje rezultaty ich wieloletniej pracy. Znajdziemy tu również informator oraz piękny album autorstwa Łukasza Galuska i Michała Jureckiego, autorów ekspozycji. Wernisaż uświetni występ kieleckiego kwartetu smyczkowego Allegrija, który wykona utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Otwarcie wystawy - 28 października o godzinie 17.00.

Muzeum Historii Kielc (ul. Św. Leonarda 4) czynne jest we wtorki, czwartki, soboty i niedziele w godz. 9.00-16.00 oraz w środy i piątki w godz.10.00-18.00.

Codziennie najświeższe informacje z Kielc i regionu na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!