Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siłownia wiatrowa w Szczecinku. Rośnie nowy symbol w panoramie miasta [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 16 lat
Konstrukcja wiatrowej elektrowni - choć jeszcze w budowie - już góruje w panoramie Szczecinka.

To będzie jedna z większych siłowni wiatrowych w Polsce - 140 metrów plus długość łopat. Już teraz jest ona doskonale widoczna z wielu punktów wokół Szczecinka.

Jak już informowaliśmy, nad szczecineckim Czarnoborem w rejonie ulicy Leśnej góruje wielki dźwig, który stawia elementy siłowni wiatrowej. To przedsięwzięcie szczecineckiej firmy Energaw i jej szefa, dobrze znanego w regionie przedsiębiorcy medialnego Zbigniewa Gawrońskiego, założyciela Gawex Media.

- To będzie mercedes wśród siłowni wiatrowych –

mówi Zbigniew Gawroński i dodaje, że cieszy go, że Szczecinek i on osobiście będzie miał wkład w rozwój zielonej energii w naszym kraju.

- Gondola wiatraka znajdzie się na wysokości 140 metrów, a jego łopaty będą miały po 46 metrów. Szacowana roczna produkcja energii sięgnie 6 tysięcy megawatogodzin.

Szczecinek z góry

Sama budowa pójdzie już szybko – za dwa miesiące główna konstrukcja będzie gotowa. Inwestycja nie była jednak łatwa. Dźwig, który montuje elementy wieży wazy 800 ton i ma zasięg 110 metrów. Do wysokości 80 metrów konstrukcja będzie żelbetowa, wyżej stalowa.

Początek tej historii sięga roku 2009, gdy Gawex Media, szczecinecki potentat w branży medialnej i dostawca internetu, rozpoczął procedury związane z postawieniem pierwszej w mieście siłowni wiatrowej. Było to długotrwałe, wymagało m.in. zmian planie zagospodarowania przestrzennego. W roku 2010 przy Leśnej stanął stalowy maszt, który badał warunki wietrzne w okolicy.

W ciągu tych kilkunastu lat w branży energetyki odnawialnej zmieniło się niemal wszystko. Wówczas energetyka wiatrowa w Polsce stawiała pierwsze kroki, dość powiedzieć, że w powiecie szczecineckim nie było wówczas żadnej siłowni wiatrowej. Dziś farmy wiatrowe działają koło Barwic i zwłaszcza w pobliżu Białego Boru, gdzie powstały aż 42 nowoczesne wiatraki.

Energetyka odnawialna w Szczecinku i okolicach

Inne też były przed laty uregulowania prawne. Dość powiedzieć, że dziś zupełnie nowa i projektowana od zera elektrownia wiatrowa w Szczecinku nie mogłaby powstać. Chodzi o wybudowany w międzyczasie radar do obsługi ruchu powietrznego w Skotnikach koło Szczecinka, który w promieniu 16 kilometrów wymusza ograniczenia w stawianiu obiektów wyższych niż 50 metrów. To oznacza, że w granicach administracyjnych Szczecinka nie powstanie już żaden inny wiatrak.

Przez kilka lat obowiązywał także zakaz budowy siłowni w odległości bliższej od domów niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka. Te przepisy niedawno złagodzono, bo znacznie utrudniały rozwój energetyki wiatrowej. Regulacje te nie dotyczyły jednak obiektów, które pozwolenia uzyskały wcześniej – tak jak elektrownia Energaw czy farmy spod Białego Boru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto