Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4 lata bez fotoradarów. Wrócą? Przypomnijmy, gdzie stały [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pamiętacie te miejsca?
Pamiętacie te miejsca? Rajmund Wełnic
Ponad 350 fotoradarów, w tym 111 w nowych lokalizacjach, zamierza postawić Inspekcja Transportu Drogowego. Czy jakiś trafi do powiatu szczecineckiego? Samorządowcy są sceptyczni z uwagi na dotychczasową współpracę, a raczej jej brak, z ITD.

Miniony rok był najtragiczniejszym od lat na drogach powiatu szczecineckiego, dramatycznie zwieńczyło w tych dniach śmiertelne potrącenie starszego mężczyzny na pasach przy ulicy Słowiańskiej w Szczecinku. W sumie na drogach powiatu szczecineckiego zginęło w roku 2018 aż osiem osób.

Nie wszystkie te wypadki można powiązać z nadmierną prędkością. Faktem jest jednak, że od kilku lat, gdy straże miejskie straciły uprawnienia do kontroli fotoradarowej, bezpieczeństwo na drogach znacznie się pogorszyło. Dziś zajmuje się tym jedynie policja i sieć fotoradarów obsługiwanych przez Inspekcję Transportu Drogowego. Sęk w tym, że żadne z kilkuset urządzeń ITD nie działa w powiecie szczecineckim.

Ale jest szansa, że to się zmieni. Inspekcja za 162 miliony złotych zamierza kupić 358 nowych fotoradarów. Pieniądze na ten wielki projekt wykłada w 85 procentach Unia Europejska. Aż 111 urządzeń mobilnych i stacjonarnych rejestrujących nie tylko prędkość, ale też np. przejazd na czerwonym świetle, pojawić się ma w nowych lokalizacjach. Będą i instalacje prowadzące tzw. odcinkowy pomiar prędkości. Reszta wymieni stare fotoradary.

Przypomnijmy, że w gminach powiatu szczecineckiego straże miejskie miały w sumie aż 8 fotoradarów, co jest chyba polskim rekordem. Teraz nie ma żadnego. Czy będzie choć jeden z ITD? – Wpłynęło do nas około 2 tysięcy wniosków, głównie od lokalnych społeczności, proszących o montaż nowych fotoradarów, aby poprawiły bezpieczeństwo na drogach – mówi Wojciech Król z biura prasowego Inspekcji. – W roku 2019 ogłosimy przetarg dla firmy zewnętrznej, która dokona analizy stanu zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu. I na tej podstawie podejmiemy decyzję, gdzie pojawią się nowe fotoradary. Te zaś zaczną być montowane jesienią 2020 roku.

- Dwukrotnie występowałem do ITD o przejęcie naszych fotoradarów po Straży Miejskiej, ale nie byli zainteresowani, trzeci raz tego robić nie będę – mówi Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru, który w całej Polsce był znany z „łowów” strażników na piratów drogowych. Tutejsza SM miała aż trzy fotoradary. Burmistrz przyznaje, że zamierza przebudować niebezpieczne przejście dla pieszych koło dawnej lokalizacji fotoradaru, bo przestał już liczyć, że w poprawie stanu bezpieczeństwa na drogach wspomoże go instytucja państwowa.

Swoje fotoradary próbowała przekazać Inspekcji także Straż Miejska w Szczecinku. Okazało się, że wymagały dostosowania do ich systemu komputerowego, co miało kosztować kilkanaście tysięcy złotych, pomysł więc upadł – mówi Grzegorz Grondys, komendant SM. – Szkoda, bo chcieliśmy oddać im sprzęt wartości kilkudziesięciu, jak nie kilkuset tysięcy. I dodaje, że od czasu, gdy formacja utraciła uprawienia do kontroli prędkości, nie prowadzi już analizy zagrożeń drogowych. – Na pewno jednak postawiłbym fotoradar z powrotem na ulicy Pilskiej, o co zresztą swego czasu dwa razy wnioskowali mieszkańcy pobliskich osiedli – podpowiada Grzegorz Grondys. – W ogóle fotoradary przydałyby się na trasach wlotowych do Szczecinka, choć tutaj może zmienić się sytuacja z chwilą oddania do użytku obwodnicy, która wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto