Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5. urodziny Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. Tak powstawało [zdjęcia historyczne]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior 5 lat temu, i wcześniejsza budowa
Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior 5 lat temu, i wcześniejsza budowa Rajmund Wełnic
1 kwietnia – i to nie prima aprilis – swoje 5. urodziny obchodzi najmłodsza placówka edukacyjno-wychowawcza w Szczecinku. Oto Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.

W Szczecinku na obiekty Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jeziora nad Trzesieckiem zwykło się mówić przystać, Smos, czy też Poswit (to od skrótów, pod jakimi kiedyś funkcjonował ośrodek sportów wodnych). Lokalizacja determinuje przeznaczenie Centrum, które i dziś związane jest z wodą, sportami wodnymi, młodzieżą, choć także w edukacyjnym wymiarze. Na trwałe wpisało się w pejzaż oświatowy powiatu szczecineckiego, aż trudno uwierzyć, że obchodzi dopiero 5. urodziny. I to 1 kwietnia. To wtedy po kompleksowej przebudowie (warto około 8 milionów zł) budynków nad jeziorem CEEiRJ formalnie zaczęło działać.

CZYTAJ TEŻ:

- Zaczynając działalność wszystko dla nas było nowe, zarówno pod względem organizacyjnym - stworzenie zespołu pracowników jak i merytorycznym - wypracowanie form działania – wspomina Radosław Wąs, który od początku kieruje CEEiRJ. - Nie wiedzieliśmy też czy pomysł stworzenia nietypowej placówki oświatowej „chwyci” i czy będzie zainteresowanie tym, co chcemy zrobić i zrealizować…

Centrum ma 12 sal dydaktycznych i prezentacyjnych, w których można zapoznać się z ekosystemem lasu, łąki, wody, odnawialnymi źródłami energii, rybami, które żyją w naszych jeziorach i rzekach, laboratorium, sala programowania i obróbki metali wraz z drukarką 3D oraz sala doświadczalna - nierozłącznego łączenia metali wraz z robotem spawalniczym. - Od 1 kwietnia 2016 roku placówkę odwiedziło prawie 45 tysięcy osób, które wzięły udział w różnego rodzaju formach zajęć – dodaje Radosław Wąs.

CEEiRJ prowadzi zajęcia w sekcjach Klub Młodego Odkrywcy, żeglarskiej, wędkarskiej, nart wodnych i wakeboardu, Błękitny Patrol, turystyczno – krajoznawczej, Klub Eko-Turysty, Mały Chemik, Młody Technik", warsztaty mikroskopowe, w których zajęcia odbywają się cyklicznie raz lub dwa razy w tygodniu, a z których rocznie korzysta 200 dzieci i młodzieży. - Od początku funkcjonowania udało nam się zrealizować różne projekty z zakresu edukacji ekologicznej na łączną kwotę prawie 400 tys. zł, na które pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 240 tys. zł pochodzące z różnych źródeł – dodaje dyrektor.

Od 2017 roku w ramach CEEiRJ funkcjonuje również Bursa Szkolna nr 2, w której przebywają uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. Obecnie jest to 93 uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto