Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 lipca ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców. Zaświadczenia do 10 lipca

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Głosowanie 28 czerwca
Głosowanie 28 czerwca Rajmund Wełnic
W niedzielę (12 lipca) druga tura wyborów prezydenckich. Gdzie i jak głosować w czasie epidemii?

Z uwagi na epidemię zaplanowane na 10 maja wybory prezydenta Polski odbywają się dopiero teraz. Głosowanie 28 czerwca nie przyniosło rozstrzygnięcia – żaden z 11 kandydatów nie przekroczył granicy 50 procent poparcia. Zdecyduje więc druga tura w niedzielę (12 lipca), w której zmierzą się Andrzej Duda (dostał 43,5 procent głosów) i Rafał Trzaskowski (30,46 procent).

Elekcja odbędzie się jak zwykle, choć z obostrzeniami sanitarnymi i pewną różnicą organizacyjną dotyczącą pierwszeństwa w oddaniu głosu. W II turze będzie możliwość zagłosowania bez kolejki dla osób po 60. roku życia, osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i kobiet z dziećmi do 3. roku życia. Czy ta zasada jest przestrzegana, mają pilnować członkowie komisji, choć nie będzie sankcji za brak jej stosowania.

Kolejki pojawiały się z uwagi na wysoką frekwencję i rygory sanitarne, które ograniczają liczbę osób wpuszczanych do lokali wyborczych.

Ich siedziby nie zmieniły się od poprzedniej tury. Lokale wyborcze czynne będą w niedzielę (12 lipca) o godziny 7 do 21.

Na karcie znajdą się nazwiska obu kandydatów na prezydenta. Aby głos był ważny należy postawić jeden znak X w kratce przy nazwisku swego kandydata.

Głosujący powinni mieć maseczki ochronne, nie będzie mogło także jednorazowo wejść do lokalu wyborczego więcej niż jedna osoba na 4 metry kwadratowe – każda komisja wie jaka jest pojemność pomieszczenia i będzie wpuszczać tylko tyle, ile można. Lokale będą też co jakiś czas wietrzone. Znajdą się również środki dezynfekujące. Zaleca się także zabranie ze sobą własnego długopisu.

7 i 10 lipca, ważne daty

Głosujemy w środku wakacji, więc wiele osób znajdzie się poza miejscem swego zamieszkania. Jak wtedy zagłosować?

Do 7 lipca można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której np. wypoczywamy do 7 lipca. Jeżeli zrobiliśmy to już przed pierwsza turą – nie musimy powtarzać, ale jeżeli wróciliśmy już do domu – powinniśmy wystąpić do urzędu gminy, w której zagłosowaliśmy 28 czerwca, o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Gdy ktoś dopisał się do spisu wyborców, to będzie w nim figurował tak długo, aż sam się nie przepisze.

Można to zrobić inaczej – jeżeli nie chcemy się dopisywać do listy wyborców w żadnej gminie może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Można z nim głosować w dowolnym obwodzie głosowania. Ważne - wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, do 10 lipca. Zostaniemy wykreśleni ze spisu i będziemy mogli zagłosować gdzie chcemy. Jeżeli ktoś zrobił to przed I turą, od razu dostał dwa zaświadczenia do wykorzystania także w drugiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto