Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75 lat parafii w Łubowie. Uroczystości jubileuszowe i festyn parafialny [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Uroczystości w Łubowie
Uroczystości w Łubowie fot. organizatora
Parafia w Łubowie świętowała 75-lecie istnienia. Warto przypomnieć dzieje lokalnej wspólnoty i kościoła.

Z okazji jubileuszu w Łubowie (gmina Borne Sulinowo) odbył się festyn parafialno-wiejski. Wszystko z okazji 75-lecia ustanowienia parafii w Łubowie w sierpniu 1945 roku, obchody zostały z powodu pandemii. To także 70-lecie erygowania kościoła parafialnego w Łubowie w czerwcu 1951 roku i 60-lecie pobytu w parafii Jana Pawła II, wówczas biskupa pomocniczego diecezji krakowskiej Karola Wojtyły.

CZYTAJ TEŻ:

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą. Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył biskup Edward Dajczak. Gratulacje na ręce księdza proboszcza Piotra Flisa złożyła burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska, przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Gorgol i sekretarz gminy Beata Czarnecka-Herbaczewska.

W parafii zorganizowano piknik dla parafian z Łubowa, mieszkańców okolicznych miejscowości, turystów i zaproszonych gości. W sobotnie popołudnie na placu przed łubowskim kościołem nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy mogli skosztować swojskich przysmaków, posłuchać muzyki zespołów ludowych i występów orkiestry dętej. Wspólne świętowanie prócz aspektu duchowego miało promować zdrowy styl życia. Wiele osób zaszczepiło się w tym dniu w mobilnym punkcie szczepień Covid19, zmierzyło poziom cukru we krwi i dokonało pomiaru ciśnienia tętniczego. Zorganizowano także marsz nordic walking „Idziemy dla Irenki”.

Później odbył się piknik rodzinny z licznymi atrakcjami, była też możliwość spisać się w Narodowym Spisie Ludności i zaszczepić przeciw Covid-19.

Dzieje kościoła w Łubowie

Pierwszy kościół istniał w czasach średniowiecznych i stanowił filię kościoła w Czaplinku. W 1407 roku powstała samodzielna parafia, która w czasie reformacji przeszła w posiadanie protestantów. Pierwszy znany z formy kościół spłonął na początku XVIII wieku. Aktualny kościół powstał w latach 1834-1835 i poświęcony jako kościół ewangelicki. Po II wojnie światowej kościół jest używany przez katolików.

Początek powojennej historii parafii datuje się na 15 sierpnia 1945 roku. W tym dniu ksiądz dziekan szczecinecki Anatol Sałaga w asyście salezjanina księdza Bernarda Zawady poświęcił kościół w Łubowie. Tak powstała parafia, które wtedy liczyła 20 wiosek, obecnie 10 wiosek. Jej pierwszym proboszczem przez dwa tygodnie był ks. Bernard Zawada. 1 czerwca 1951 roku zostaje erygowany kościół parafialny w Łubowie przez księdza prałata Tadeusza Załuczkowskiego, wikariusza kapitulnego administracji gorzowskiej. 8 sierpnia1961 roku w parafii przebywa na spływie kajakowym biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Karol Wojtyła. W roku 1984 z tej parafii łubowskiej powstaje parafia Piława.

Najcenniejszym zabytkiem parafii jest tryptyk, który powstał koło roku 1510. Jego twórcami są prawdopodobnie uczniowie Wita Stwosza. - Kościół w Łubowie powstał jak wiele w tym czasie – pisze Anna Kukuła, jedna z organizatorek wydarzenia. - Jego historia ze względu na położenie miejscowości, silnie go związała z historią regionu. Ze względu na najeźdźców zmieniał właścicieli, zarządców i religie, ale przez cały ten czas służył ludziom jako dom boży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto