MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

83. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. To on dał początek mrocznej historii obozu. Jest nowe centrum obsługi turystów

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Wideo
od 16 lat
14 czerwca 2023 przypada 83. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. To także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Właśnie przybycie polskich więźniów politycznych uważa się za datę rozpoczęcia funkcjonowania obozu Auschwitz. Przy okazji obchodów rocznicowych pierwszego transportu otwarto Centrum Obsługi Odwiedzających, z którego teraz będzie się rozpoczynała trasa zwiedzania Miejsca Pamięci.

Z Tarnowa wyruszyło 729 więźniów, ale jeden uciekł z transportu. Nieznane są losy człowieka, w stronę którego, w momencie ucieczki, padły strzały.

- Być może to właśnie była pierwsza ofiara Auschwitz – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Wśród pierwszych więźniów byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Pierwszym zarejestrowanym więźniem z transportu w Tarnowie był Stanisław Ryniak, oznaczony numerem obozowym 31.

83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz
Jerzy Zaborski

W Auschwitz zbladło piekło Dantego

Dlaczego nie numerem 1? Polacy z Tarnowa nie byli pierwszymi osadzonymi w powstającym obozie. W maju 1940 roku trafiło tutaj 30 niemieckich kryminalistów z KL Sachsenhausen, którzy w Auschwitz objęli rolę więźniów funkcyjnych. Tarnowski transport był jednak pierwszym masowym transportem. Właśnie przybycie polskich więźniów politycznych uważa się za datę funkcjonowania obozu Auschwitz.

- Po przybyciu do Auschwitz byłem świadkiem makabrycznych obrazków, wobec których zbladło piekło Dantego – słowami rotmistrza Pileckiego, ochotnika do Auschwitz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier, Piotr Gliński, podkreślił horror oświęcimskiej rzeczywistości.

W pierwszych latach działalności oświęcimski obóz był miejscem męczeństwa polskich patriotów. Dopiero od 1942 roku stał się miejscem masowej zagłady Żydów w Auschwitz II Birkenau, w ramach „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz
Jerzy Zaborski

Otwarcie Centrum Obsługi Odwiedzających

83. rocznica przybycia pierwszego transportu do Auschwitz była okazją otwarcia Centrum Obsługi Odwiedzających. W tym miejscu rozpoczynać się będzie zwiedzanie. Odwiedzający przechodzić będą na teren Miejsca Pamięci oraz wracać do budynku po wizycie, osobnymi przejściami podziemnymi.

Nowe Centrum Obsługi powstało w budynkach związanych z historią obozu, które - tym samym - stają się dostępne dla odwiedzających. Część pomieszczeń przeznaczona została na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony został także punkt informacji o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

- Muzeum Auschwitz odwiedza rocznie ponad milion ludzi, a chcemy, żeby było więcej, bo to miejsce edukuje. Chcemy, aby zmieniało ludzi na lepsze – dodał minister Gliński. - W Muzeum Auschwitz odnawiamy też ogólną ekspozycję dla odwiedzających oraz blok poświęcony martyrologii Polaków.

Mówiąc o martyrologii Polaków minister Gliński wspomniał także na inne miejsca w naszym kraju.

- Skończyliśmy projekt w Sobiborze. Prowadzimy prace w Płaszowie, gdzie także funkcjonował obóz. Mamy w planach kolejne projekty w Stutthofie i Muzeum Piaśnickim – wyliczył Piotr Gliński.

W muzeum tłumaczą, że budowa nowego centrum, które będzie znajdować się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55, była koniecznością. Dotychczasowe przy ul. Leszczyńskiej stało się niewystarczające przy narastającej liczbie turystów. Przed pandemią, w 2019 roku, ich liczba przekroczyła 2 mln 300 tys. W związku z ograniczeniami spowodowanymi przez Covid znacznie spadła, ale teraz ponownie zbliża się do poprzedniego poziomu.

83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz
Jerzy Zaborski

Całość projektu obejmuje budynek wejściowy, w którym znajdują się m.in.: księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych oraz parking dla autokarów i samochodów osobowych wraz z przechowalnią bagażu i toaletami. Zmodernizowana została także sala kinowa, gdzie odwiedzający mogą obejrzeć film wstępny.

Całe przedsięwzięcie przy ul. Więźniów Oświęcimia obejmuje także nowoczesny, trzypiętrowy hostel z przeznaczeniem na bazę noclegową dla wolontariuszy, praktykantów i osób biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach. Ta część inwestycji ma być gotowa w 2024 roku. Dzięki realizacji projektu, uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia.

Na pobliskim parkingu przygotowano 150 miejsc dla samochodów osobowych i 50 dla autokarów.

Koszty całego projektu na początku jego realizacji były szacowane na ok. 59 mln zł. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu środków rządowych, czyli dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, unijnych, osób prywatnych oraz własnych Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto