Atopowe zapalene skóry – przyczyny i objawy dermatozy

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Udostępnij:
Gładka i nawilżona skóra to marzenie każdego z nas. Aby osiągnąć ten cel, wiele osób wybiera łatwo dostępne balsamy czy kremy do pielęgnacji ciała. Niestety zdarzają się przypadki, w których samo zastosowanie nawilżającego kosmetyku jest niewystarczające, a sam problem może okazać się znacznie bardziej złożony i być czymś więcej niż tylko suchą skórą. Zwykle w takiej sytuacji problemem jest AZS. Objawy tej choroby mogą dać o sobie znać już w okresie niemowlęcym, dlatego warto wiedzieć, które z sygnałów powinny zwrócić naszą uwagę. Poznaj atopowe zapalenie skóry, przyczyny tej dermatozy oraz sposoby na to, jak sobie z nią radzić.

AZS – choroba XXI wieku

Ciągłe zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie, w tym wzrost coraz łatwiej docierających do nas zanieczyszczeń sprawiają, że z atopowym zapaleniem skóry zmaga się coraz więcej osób w różnych częściach kuli ziemskiej. W samej Polsce na AZS cierpi co piąte dziecko i co dziesiąty dorosły. Coraz większy wzrost zachorowań w porównaniu z poprzednim stuleciem sprawia, że atopowe zapalenie skóry zaczyna być zaliczane do chorób cywilizacyjnych. To choroba o podłożu alergicznym, na którą mogą zachorować zarówno dzieci w wieku niemowlęcym, jak i dorośli, choć największą liczbę zachorowań obserwuje się niezmiennie w przypadku niemowląt.

Jak rozpoznać AZS? Objawy

Znajomość objawów tej choroby jest kluczowa w podjęciu jak najszybszego działania. Warto mieć na uwadze, że atopowe zapalenie skóry jest dermatozą, której całkowite wyleczenie nie jest w 100% możliwe. Jednak wczesne wykrycie choroby, trafna diagnoza, właściwa pielęgnacja skóry, a także unikanie czynników drażniących pozwalają na zahamowanie jej rozwoju.

W jaki sposób rozpoznać, że nasze dziecko cierpi na AZS? Objawy tej choroby są stosunkowo łatwe do rozpoznania, jednak mimo to niektóre osoby, szczególnie w przypadku niemowląt, mogą mylić je ze skazą białkową lub trądzikiem niemowlęcym. Oto, co powinno zwrócić naszą uwagę:

 • charakterystyczna lokalizacja zmian (w przypadku niemowląt są to policzki, owłosiona skóra głowy, w cięższych przypadkach zmiany rozlewają się po tułowiu i pośladkach);
 • świąd prowadzący do drapania skóry;
 • rumień i zaczerwienienie;
 • suchość i łuszczenie się skóry;
 • policzki wyglądające na polakierowane (w przypadku niemowląt);
 • tworzenie się pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym;
 • łatwe nadkażanie się zmian;
 • tworzenie się strupków i nadżerek.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Gdzie tak naprawdę leży źródło choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry? Przyczyny, jak się okazuje, nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, jak w przypadku wielu innych dermatoz skóry, źródło tej choroby może leżeć w naszych genach. Prawdopodobieństwo zachorowania na AZS wzrasta szczególnie wtedy, jeśli z chorobą zmaga się jedno lub obydwoje rodziców.

Przyczyn choroby należy szukać także w zmieniającym się środowisku i coraz większej ilości zanieczyszczeń. Stąd na AZS częściej zapadają osoby zamieszkujące duże i zmodernizowane miasta. Obecność AZS wiąże się także z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego chorego po kontakcie z potencjalnym alergenem. Skóra osób chorujących na AZS posiada uszkodzoną warstwę ochronną, której zadaniem jest zabezpieczanie głębszych partii przed dostawaniem się do jej wnętrza drobnoustrojów.

Co może zaostrzać objawy AZS? Osoby chorujące na AZS w szczególności powinny unikać następujących substancji:

 • alergeny pokarmowe;
 • kurz, roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt;
 • stres i silne emocje;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
 • substancje drażniące – składniki niektórych kosmetyków, np. alkohol etylowy, SLS, parabeny, sztuczne konserwanty, barwniki i kompozycje zapachowe;
 • agresywne środki piorące;
 • niektóre materiały (wełna);
 • wilgotny klimat.

Jak walczyć z AZS?

AZS to choroba, która będzie towarzyszyć nam przez całe życie. Jednak w zależności od tego, jak wcześnie zostanie ona wykryta oraz jak będziemy dbać o naszą skórę, objawy tej dermatozy mogą przejść w stan uśpienia. Oprócz unikania czynników drażniących niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W tym celu warto sięgać po kosmetyki, które nie tylko nawilżą, ale i odżywią i natłuszczą skórę, odbudowując tym samym jej naturalną barierę ochronną.

Dodaj ogłoszenie