Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bardzo udane rydzobranie w okolicach Szczecinka. Imponujący zbiór grzybów [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tylko pozazdrościć...
Tylko pozazdrościć...
Blisko 700 rydzów w nieco ponad dwie godziny zebrał wraz z żoną burmistrz Szczecinka Daniel Rak.

- Grzybiarz nie zdradza swoich miejscówek, mogę jedynie powiedzieć, że to od Szczecinka w kierunku na Koszalin – mówi Daniel Rak, który z wyprawy do lasu wrócił z blisko 700 rydzami. – Rydze są tam co roku, ale tym razem było ich wyjątkowo dużo, rosły w wysokiej trawie między sosenkami całymi połaciami.

CZYTAJ TEŻ:

Zbiór grzybów razem z żoną zajął burmistrzowi Szczecinka ponad 2 godziny. – Polecam tę formę aktywności, to połączenie przyjemnego z pożytecznym, nawet jeżeli nie co dzień wrócimy do domu z koszami pełnymi grzybów – Daniel Rak mówi, że tej ilości oczywiście nie był w stanie sam zagospodarować i rozdał znajomym i sąsiadom.

Lasy powiatu szczecineckiego słyną z udanych grzybobrań. Kilka lat temu Samorządowa Agencja Promocji i Kultury w Szczecinku wydała mapę grzybów naszych okolic. Był to hit wydawniczy, trzytysięczny nakład rozszedł się na pniu. Może warto ją uaktualnić i wydać wznowienie?

CZYTAJ TEŻ:

Pomysł publikacji takiego wydawnictwa zrodził się podczas Dni Pomorza Zachodniego w Poznaniu. Goście stoiska Szczecinka pytali się, skoro mamy takie wspaniałe lasy, to jakie mamy grzyby i gdzie je można zbierać. Zainteresowanie planem powiatu ze szczegółowo zaznaczonymi grzybonośnymi rejonami było ogromne.

Miejsca, gdzie występują poszczególne gatunki, wskazały SAPiK-owi wszystkie nadleśnictwa z terenu powiatu, na pewno więc są to dane wiarygodne. Już w trakcie powstawania mapy zapaleni grzybiarze także zgłaszali rejony, gdzie mieli wyjątkowo udane zbiory. Konsultowano to potem z leśnikami i w ten sposób powstała mapa. Mapę grzybową wydano solidnie – zalaminowana, nie zmoknie i nie zniszczy się. Oprócz dokładniej mapy powiatu z rejonami grzybonośnymi (borowiki, kanie, gąski, koźlarze, maślaki, rydze, kurki i podgrzybki) jest atlas najpopularniejszych grzybów, informacja o gatunkach chronionych i rady sanepidu, jak rozpoznać te niejadalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto