Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne ferie w Szczecinku. Dobre rady od strażników miejskich [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
SM Szczecinek przypomina, że zimą warto mieć na odzieży elementy odblaskowe
SM Szczecinek przypomina, że zimą warto mieć na odzieży elementy odblaskowe SM Szczecinek
Ruszyły ferie – w Szczecinku nie tylko z nazwy – zimowe. Większość z dzieci nigdzie nie wyjechała, więc wypoczywa na miejscu. Jak robić to bezpiecznie radzą strażnicy miejscy.

Skumulowane w tym roku dla wszystkich ferie zimowe potrwają od 4 do 17 stycznia pokrywając się z narodową kwarantanną, która de facto sprowadza się m.in. do tego, że żadne zorganizowane wyjazdy nie mogą się odbyć. Choć np. w Szczecinku półkolonie w szkołach dla młodszych dzieci się odbywają, podobnie jak feryjne zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej.

No, ale większość młodych osób spędzi te dni w domu. Traf chciał, że z pierwszym dniem ferii Szczecinek i okolice zostały zasypane śniegiem. To zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu, zwłaszcza, że odwołano zakaz samodzielnego przemieszczenia się dzieci i młodzieży do godziny 16.

Straż Miejska w Szczecinku tradycyjne, choć przecież inaczej, radzi, jaki bezpiecznie wypoczywać. - Z uwagi na obostrzenia i aktualną sytuację niestety nie możemy gościć na półkoloniach, jakie trwają – mówi Paulina Peciak-Nazarewska z SM Szczecinek. - Aby jednak przypomnieć zasady bezpieczeństwa postanowiliśmy przeprowadzić zajęcia drogą internetową.

Zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych: podczas zabaw na śniegu pamiętajmy, że zabronione jest zjeżdżanie na sankach blisko jezdni, akwenów wodnych, budynków, drzew. Zabronione jest ślizganie się po zamarzniętych akwenach wodnych, bezpieczna zabawa jest tylko na sztucznych lodowiskach. Bawiąc się w rzucanie śnieżkami, nie należy łączyć śniegu z lodem, ze szkłem czy kamieniami. Nie wolno kierować śnieżki wprost na twarz.

Co jeszcze? Poruszając się drogą pamiętajmy o korzystaniu z przejść dla pieszych i stosowaniu się do sygnalizacji świetlnej. Należy prawidłowo upewnić się czy nic nie jedzie, czy kierowca się zatrzymał. Zimową porą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa. Nie należy podczas przechodzenia przez pasy korzystać z telefonów komórkowych. Poruszając się drogą zadbajmy o to, by kierowca nas widział, używajmy elementy odblaskowe.

Pamiętajmy także o bezpieczeństwie w domu. Uświadamiajmy dzieci o niebezpieczeństwach w kontakcie ze środkami chemicznymi, niebezpiecznymi przedmiotami, a przede wszystkim by nie otwierały drzwi nieznajomym. Jeśli w domu korzystamy z gazu, zadbajmy o czujnik czadu i gazu.

- Należy przypominać dzieciom o niebezpieczeństwach związanych w kontakcie z osobami obcymi – dodaje Paulina Peciak-Nazarwska. - By nie oddalały się z takimi ludźmi, nie przyjmowały żadnych podarunków.
Nie zaszkodzi także pamiętać o numerach alarmowych: 986 - straż miejska, 999 - pogotowie ratunkowe, 998 - straż pożarna i 112 - numer alarmowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto