Biały Bór: Wyborów prezydenckich nie da się przeprowadzić 10 maja [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru Rajmund Wełnic
Burmistrz Białego Boru oficjalnie zawiadamia komisarza wyborczego, że przeprowadzenie wyborów 10 maja de facto jest niemożliwe.

Na dziś (26 marca) oficjalne stanowisko rządzących jest takie, że zaplanowana na 10 maja I tura wyborów prezydenckich ma się odbyć. Choć równocześnie zaostrza się rygory, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

Na szczytach władzy toczy się polityczna gra, a jak to wygląda w praktyce, na dole, czyli w gminach przygotowujących od technicznej wybory, czy w ogóle jest możliwość przeprowadzenia głosowania za półtora miesiąca. Bo – zgodnie z kalendarzem wyborczym – do 10 kwietnia trzeba zgłosić – a potem przeszkolić - kandydatów do obwodowych komisji wyborczych.

Burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski nie ma wątpliwości, że przeprowadzenie wyborów w tym terminie jest nierealne. Pisze o tym w piśmie do Marka Mazura, komisarza wyborczego w Koszalinie. Cytujemy obszerne fragmenty tego pisma:

(…) W związku z ograniczeniem pracy bezpośredniej urzędu, zakazem zgromadzeń osób, ograniczeniem działalności kulturalnej i oświatowej informuję, iż gmina Biały Bór nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dla osób odpowiadających za organizację procesu wyborczego.

Uważam, że zakupywanie środków ochrony osobistej dla członków komisji wskazywałoby na fakt zagrożenia dla zdrowia i życia zarówno członków komisji, jak innych uczestników procesu wyborczego, co moim zdaniem jest istotnym czynnikiem uniemożliwiającym udział w wyborach.

A do tego należy zauważyć, że wszelkie działania zmierzające do grupowania ludzi z terenu całej gminy, w celu szkolenia, a potem udziału w pracach komisji stoją w bezpośredniej sprzeczności z zaleceniami Ministra Zdrowia w zakresie przeciwdziałania rozpowszechnianiu się koronawirusa w naszym kraju. Nie mówiąc o całym procesie wyborczym i przychodzeniu ludzi do lokali wyborczych.

Ze względu na fakt istniejącej i pogłębiającej się epidemii, nie można ryzykować zdrowia i życia ludzi. Nie stanowi żadnej przesłanki, że wybory są zaplanowane dopiero 10 maja. Już dziś występują ograniczenia uniemożliwiające prowadzenie organizacji procesu wyborczego.

Nie mogę podjąć się działań, które będą sprzeczne z interesem zdrowotnym mieszkańców Gminy Biały Bór i dlatego zwracam się z apelem o przesunięcie terminu wyborów i złożenie do Krajowego Biura Wyborczego informacji w sprawie.Epidemia jest w fazie rozwoju, i dziś nikt nie może zapewnić, że 10 maja w naszym regionie będzie bezpiecznie.

Potencjalni członkowie przyszłych komisji, już dziś reprezentują stanowisko, iż nie podejdą do prac w komisjach w obawie o swoje zdrowie i życie. W szczególności w odniesieniu do informacji z Francji, gdzie środki ochronne, żel antybakteryjny, rękawiczki, odstępy między głosującymi nie wystarczyły, aby ochronić przed zakażeniem".

Nie ma rzeczy cenniejszej niż życie. Jeśli nie ma obowiązujących podstaw prawnych do przełożenia procesu wyborczego, to na pewno jest za to sytuacja nadzwyczajna, nie zaistniała dotychczas w życiu naszego Państwa.

Ogłoszenie stanu nadzwyczajnego, czy innego określającego chociażby stan klęski żywiołowej jest w tym momencie wyłącznie decyzją polityczną. Moim zdaniem jako włodarza gminy już w chwili obecnej spełniamy wszystkie przesłanki do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej na podstawie paragrafu 2 i 3 ustawy o stanie klęski żywiołowej z dnia 18 kwietnia 2002 roku. (…)

Wobec powyższego zwracam się do Pana Komisarza z apelem o przedstawienie stanowiska Gminy Biały Bór w sprawie odsunięcia w czasie zaplanowanych wyborów prezydenckich.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ot wydumał absolwent Sorbony Słupskiej.Wydumał.Długo dumał nad tą wydmuszką?

G
Gość
26 marca, 14:08, Gość:

Brawo Panie Burmistrzu?

Ja też nie mam zamiaru ryzykować i nie wybieram się na wybory.

Brawo. Brawo. Życie jest najważniejsze.

R
RYSZARD WEDKARZ
26 marca, 17:02, Gość:

W dupach sie przewrac .Najlepiej na ryby pojechac bo epidemia i jeszcze płaca.

BRAWO ! precz z durniami oszolomami ! ! ! juz bylo "zmieszcisz sie smialo". A takie pseudowybory to droga do urny . . . cmentarnej, DRANSTWO !

G
Gość

W dupach sie przewrac .Najlepiej na ryby pojechac bo epidemia i jeszcze płaca.

G
Gość

Brawo Panie Burmistrzu?

Ja też nie mam zamiaru ryzykować i nie wybieram się na wybory.

Dodaj ogłoszenie