Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Biały weekend" w Szczecinku. Lekarz zbada wady postawy

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Badania będą wykonywane w szczecineckim hospicjum przy ulicy Bukowej
Badania będą wykonywane w szczecineckim hospicjum przy ulicy Bukowej Rajmund Wełnic
W sobotę i niedzielę (12-13 września) w szczecineckim hospicjum w ramach „białego weekendu” młodzi ludzie będą mogli zbadać wady postawy.

Hospicjum przy ulicy Bukowej w Szczecinku to nie tylko miejsce, w którym udzielana jest opieka paliatywna. – Ale hospicjum to też życie i prowadzi także działania w zakresie edukacji zdrowotnej – informuje Edyta Wieleba-Matyśniak z zarządu Stowarzyszenia Hospicyjnego. - Dlatego w dniach 12-13 września w godzinach od 10 do 15 w sobotę oraz od 12 do w niedzielę, na terenie przy budynku hospicjum przy ul. Bukowej 85a odbędzie się biały weekend – profesjonalne badanie wad postawy dzieci i młodzieży.

Gospodarze serdecznie zapraszają rodziców z dziećmi w wieku od 3. roku życia, które poddane zostaną profesjonalnemu i pełnemu badaniu wad postawy. Dzieci, w obecności rodziców, zostaną zmierzone, zważone, zbadane z wykorzystaniem podoskopu oraz skoliometru. Postawiona zostanie także diagnoza oraz zalecone ćwiczenia do wykonywania w domowych warunkach.

Badanie przeprowadzi m.in. Jan Morzycki, lekarz rehabilitacji medycznej oraz anestezjolog, który na co dzień opiekuje się m.in. pacjentami naszego hospicjum. Pana doktora wspierać będą m.in. rehabilitanci.

- Głównym celem akcji jest edukacja w zakresie wad postawy, ale także zbiórka środków finansowych, które hospicjum przekaże na rzecz edukacji dzieci z Madagaskaru, podopiecznych misjonarzy ze Zgromadzenia Księży Werbistów – dodaje Edyta Wieleba-Matyśniak. - Lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci zrzekają się odpłatności właśnie na rzecz dzieci z Madagaskaru.

Dlaczego pomóc akurat dla dzieci z Madagaskaru? Ich sytuacja można powiedzieć jest tragiczna. Brak możliwości kształcenia, brak środków na materiały dydaktyczne, a nawet zeszyty, długopisy, posiłek, pozbawia szansy malgaskie dzieci na normalne funkcjonowanie w życiu dorosłym.

- My misjonarze tworzymy często skromne szkółki misyjne gdzie przynajmniej podstawowa dyscyplina jest zachowana – informuje w wiadomości do księdza Marka Kowalewskiego, proboszcza parafii pw. św. Franciszka w Szczecinku ksiądz Zdzisław Grad ze Zgromadzenia Księży Werbistów, SVD, który od roku 1992 posługuję na Czerwonej Wyspie czyli Madagaskarze. – I szkoły misyjne katolickie cieszą się uznaniem powszechnym. Szczególnie w miastach czy miasteczkach to dobry wizerunek kościoła. Od kilkunastu lat osobiście wraz ze Stowarzyszeniem obejmuję pomocą około 2000 dzieci. Wspomagamy je modlitwą i ofiarą. Nie jest to kompletna pomoc, ale ofiara na mundurek szkolny, zeszyty, długopisy czy inne pomoce. Często cała suma idzie na pokrycie czesnego, a to w zależności od rodzaju szkoły tzn. prywatnej czy państwowej. Jakże często ta pomoc idzie na ryż lub leki...

- Obecnie przy Coronavirusie sytuacja jest diametralnie gorsza – alarmuje misjonarz. - Bowiem setki tysięcy rodziców są pozbawieni pracy i nie ma na szkołę.. Wpierw trzeba przeżyć i przetrwać epidemię. A sytuacja się niestety pogarsza. Dlatego przez pośrednictwo Ad Gentes i Missio Miséricordiae proszę rodaków o pomoc w ramach akcji Kubek ryżu za złotówkę. Do wielu rodzin głód powoli wkracza. Na miarę możliwości chcę być przedłużeniem dobrych polskich serc niosąc pomoc i współczucie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto