Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bobry w parku w Szczecinku! Zaczęły powalać drzewa nad jeziorem Trzesiecko [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Drzewo powalone przez bobry w szczecineckim parku
Drzewo powalone przez bobry w szczecineckim parku Rajmund Wełnic
Tego jeszcze nie było! Bobry wzięły się za drzewa w szczecineckim parku.

Obecność bobrów w jeziorze Trzesiecko nikogo specjalnie nie dziwi, ale do tej pory zwierzęta te raczej buszowały po drugiej stronie jeziora, lesistej i praktycznie niezamieszkałej. Tym razem jednak pojawiły się w centralnej części szczecineckiego parku.

CZYTAJ TEŻ:

Dokładnie zaś w miejscu dawnej przystani Ligi Obrony Kraju (przedłużenie ulicy Parkowej). To środek Szczecinka… Bobry jednej z ostatnich nocy po prostu ścięły spore drzewko rosnące blisko brzegu. Po śladach ich uczty zostały tylko pniaki ze śladami bobrzych zębów i nieco trocin. To zapewne nie była ich ostatnia wizyta i być może warto zastanowić się nad ochroną co cenniejszych drzew przed gryzoniami, tak jak robią to leśnicy pod drugiej stronie Trzesiecka, gdzie bobry poczyniły już duże straty w drzewostanie.

Nie ulega wątpliwości, że szczecineckie bobry z obecnością ludzi już się oswoiły i niewiele sobie robią z naszego sąsiedztwa. Od kilku lat mają żeremie w Świątkach, tuż obok ścieżki spacerowej. Niedawno także dom zbudowały na Mysiej Wyspie, jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc nad jeziorem. Reaktywowana plaża z gastronomią, pomostem i całą infrastrukturą turystyczną jest chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców Szczecinka. I nie tylko w lecie.

Gdzie też jeszcze bobrów w Szczecinku nie widziano? Od lat świetnie się mają w rejonie przesmyku między jeziorami Wilczkowo i Trzesiecko. Próbują spiętrzać rzeczkę Niezdobną na odcinku za torami w kierunku jeziora Wielimie, widywano je w okolicach dawnego dworca PKS, a nawet penetrujące teren fabryki płyt drewnopochodnych Kronospanu.

Żyją też dosłownie kilkadziesiąt metrów od ronda na małej obwodnicy Szczecinka. Widziano je także w okolicach Grzmiącej, Storkowa oraz w wielu innych miejscach.

Bóbr europejski (castor fiber) jest ziemnowodnym gryzoniem, największym w Europie i Azji. Dorosłe osobniki mogą ważyć nawet blisko 30 kilogramów i mierzyć ponad metr długości. Cechą charakterystyczną bobrów są potężne siekacze (dolne osiągają nawet 15 cm), którymi ścinają pnie tak twardych drzew jak buk, czy grab. Prowadzą nocny tryb życia. Na terenach polskich ten gatunek został niemal całkowicie wytępiony w połowie minionego stulecia. Zdołał jednak wrócić w swoje naturalne środowisko, częściowo z pomocą człowieka, który podjął się jego reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzenia zagrożonych gatunków w ich środowisko naturalne. W Polsce bobry są objęte częściową ochroną, można na nie polować jednie w miejscach, gdzie wyrządzają szkody np. podtapiając pola uprawne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto