Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Szczecinka 2021 czas zacząć. Trzecia odsłona [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Głosowanie na budżet obywatelski Szczecinka, miasto uruchomiło m.in. mobilne punkty głosowania
Głosowanie na budżet obywatelski Szczecinka, miasto uruchomiło m.in. mobilne punkty głosowania Rajmund Wełnic
Wcześnie, bo już w poniedziałek (1 czerwca) startuje trzecia edycja budżetu obywatelskiego Szczecinka na rok 2021. Ratusz czeka na ciekawe projekty.

Większość projektów, które na początku roku mieszkańcy Szczecinka wybrali do w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego czeka jeszcze na realizację, a ratusz ogłasza nabór projektów do kolejnej, na rok 2021. To już trzecia edycja budżetu obywatelskiego, w którym mieszkańcy sami będą mogli zgłosić i wybrać do realizacji różne projekty. Do wydania będzie 800 tysięcy złotych.

Wzór wniosku można pobrać z ratusza lub strony internetowej budżetu obywatelskiego Szczecinka. Tam też znajdziemy użyteczne informacje np. co do kosztów ułożenia metra chodnika. Wnioskodawcy muszą bowiem w przybliżeniu określić kosztorys zgłaszanego przedsięwzięcia. Trzeba się zmieścić w widełkach od do 20 do 200 tysięcy zł.

Harmonogram budżetu obywatelskiego

Projekty można składać pocztą na adres: Urząd Miasta Szczecinek, 78-400 Szczecinek, plac Wolności 13, z adnotacją na kopercie „Projekt - Budżet obywatelski – 2021” lub bezpośrednio w ratuszowym w Biurze Obsługi Interesanta oraz w formie elektronicznej poprzez stronę internetową budżetu obywatelskiego Miasta Szczecinek.
Projekty można składać przez trzy tygodnie, do 21 czerwca. Do 17 lipca prowadzona będzie ich ocena merytoryczna, a następnie autorzy będą mogli wnieść poprawki. Z kolei do 20 sierpnia możliwe będzie wnoszenie i rozpatrzenie odwołań. 1 września do publicznej wiadomości podana zostanie lista projektów dopuszczonych do głosowania. Samo głosowanie ruszy 7 września i potrwa do 27 września.

Pod wnioskiem, który może zgłosić każdy mieszkaniec Szczecinka (małoletni za zgodą opiekuna, maksymalnie dwa), trzeba zebrać 20 podpisów jego obywateli. Następnie urzędnicy dokonają merytorycznej weryfikacji wniosków. Po przejściu całej procedury przedstawiona zostanie lista pozytywnie ocenionych wniosków, spośród których mieszkańcy wybiorą te zwycięskie.

Zaczęło się w roku 2019

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego Szczecinka okazała się sukcesem. Zgłoszono ponad 50 wniosków, do głosowania przeszło 28, z których mieszkańcy wybrali pięć zwycięskich. Głosowało wówczas w sumie 4 388 mieszkańców Szczecinka, z czego aż 88 procent przez Internet.

W drugiej edycji na rok 2020 w sumie 7 413 osób oddało aż 21 962 głosów (maksymalnie jedna osoba mogła poprzeć 5 projektów). Najwięcej głosów otrzymał projekt renowacji trzech tarcz zegarowych kościoła Mariackiego. Na drugim miejscu – już z wyraźną stratą – uplasował się wniosek Akcja Defibrylacja polegający na zakupie urządzeń do defibrylacji serca i umieszczenia ich w miejscach publicznych. Na podium jest jeszcze projekt pływających fontann z iluminacją na jeziorze Trzesiecko. Miasto wykona także czwarty w kolejności projekt – przebudowę drogi w Małpim Gaju na osiedlu Kołobrzeska. Na wykonanie „załapie” się także piąty projekt, czyli boisko do koszykówki ulicznej przy skateplazie w pobliżu McDonaldsa.

Głosowało 7 413 osób, zakładając nawet, że – pod okiem rodziców – głosować na budżet obywatelski mogły nawet dzieci, to wynik budzący uznanie. Dość powiedzieć, że w Szczecinku mieszka oficjalnie około 37 tysięcy osób. Przed rokiem, w pierwszej edycji, wzięło udział 4 388 mieszkańców. Mieli wówczas do wyboru 28 projektów.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto