Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bugno w Szczecinku. Kiedyś wieś, dzisiaj miasto. Przepiękne widoki [archiwalne zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dziś Bugno to dzielnica Szczecinka choć zachowała swój wiejski charakter.

Bugno to część Szczecinka położona za torami kolejowymi linii na Białogard w kierunku na Gałowo i Spore. Dziś jeszcze oddziela ją od niego nowa obwodnica. Do miasta zastała przyłączona jakoś w latach 70. lub 80. XX wieku, gdy za sprawą budowy wielkich zakładów przemysłowych – Polamu (dziś to Elda Eltra Elektrotechnika), który przeniósł tu swoją siedzibę z poniemieckich jeszcze hal przy ulicy 28 Lutego oraz Telzasu. W latach 80. powstało także ujęcie wody dla całego Szczecinka.

Bugno w PRL

Zabudowa przemysłowa połączyła dosłownie kilka domów i dawny folwark z dworkiem – w PRL były to zabudowania gospodarskie państwowej firmy rolnej, gdzie hodowano m.in. bydło. Dodajmy także, że po drugiej stronie torów – ale bliżej miasta – także w czasach Polski Ludowej powstał zakład przetwórczy owoców i runa leśnego, czy biurowce (dziś Biura Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej oraz pośredniak). A dekadę wcześniej wyrosło całe osiedle Koszalińska.

CZYTAJ TEŻ:

Wcześniej zabudowa miejska Szczecinka kończyła się w okolicach „starej” ulicy Koszalińskiej i Polnej. Rejon dzisiejszego Bugna to były tereny wiejskie majątku Bügen. Jak widać obecną nazwę uzyskano przez spolszczenie dawnej, bo było powszechną praktyką po roku 1945. Majątek Bügen tworzy neoklasycystyczny dwór
zbudowany w szczerym polu przez Heinricha Wilhelma Quandta w latach 1851-1852 oraz niewielkiego parku krajobrazowego po północnej stronie dworu.

- Całości założenia dopełniają potężne kamienne budynki gospodarcze dziedzińca gospodarczego

– czytamy w opracowaniu szczecineckich zabytków autorstwa muzealników.

- Dwór był modernizowany w latach 20-30 XX wieku oraz w latach 1971–1972, kiedy to zmieniono historyczny kształt elewacji. Obecnie w dworku będącym własnością prywatną odbywają się imprezy okolicznościowe.

Ale posiadłość nie mieściła się tutaj od początku. Jeszcze w połowie XIX wieku majątek Bügen Gut znajdował się niemal w samym sercu obecnego Szczecinka – wtedy Neusttetin - w rejonie obecnych ulic Bohaterów Warszawy i Ordona (wóczas tzw. Przedmieście Kołobrzeskie).

Przeprowadzka Bugna

Co się stało, że przeniesiono go kilka kilometrów dalej? Rząd pruski kupił na potrzeby sądu tereny przy dawnej Colberger Vorstadt (dziś ul. Bohaterów Warszawy), na miejscu dawnego folwarku Bügen Gut.

- W pierwszym etapie został tutaj wzniesiony budynek więzienia

- pisze Jadwiga Kowalczyk-Kontowska z Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

- Zgodnie z zachowaną dokumentacją obiekt ten, zaprojektowany w sierpniu 1859 roku przez kierownika budowy i mierniczego Marowa, po dokonanych w 1859 roku poprawkach przez inspektora budowlanego Blecka, został zatwierdzony do realizacji w 1860 roku. Budowę zakończono w roku 1863.

Najpewniej więc Heinrich Wilhelm Quandt mając w kieszeni gotówkę ze sprzedaży majątku, odtworzył Bügen na dalekich peryferiach Szczecinka. Pewnie nie spodziewał się, że po kolejnych stu latach miasto dojdzie i tutaj.
Bo Bugno wciąż się zmienia. Już za poniemiecką zabudową majątku w ostatnich latach wyrosło spore osiedle domków jednorodzinnych. I wciąż powstają nowe. Impulsem do rozwoju dzielnicy może też być budowa nowej drogi – jest już wytyczona i wykonano infrastrukturę podziemną – łączącą się ze specjalną strefą ekonomiczną i wylotem ze Szczecinka na Koszalin.

Ale Bugno nadal zachowało mimo wszystko swój spokojny, wiejski charakter. Tu widok dzikiej zwierzyny na ulicy nikogo nie dziwi, tak samo jak pasących się na trawniku kucyków Blisko jest las, jezioro Wielimie i pola ciągnące się setkami hektarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto