Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralne Biuro Antykorupcyjne w starostwie w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szczecineckie starostwo
Szczecineckie starostwo Rajmund Wełnic
Funkcjonariusze CBA odwiedzili szczecineckie starostwo. Interesowały ich dokumenty dotyczące gospodarowania mieniem Skarbu Państwa i tzw. sprawy „barwickiej”.

Jak się dowiedzieliśmy, agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w szczecineckim starostwie byli dwukrotnie. Zabezpieczyli część dokumentów w wydziale gospodarki nieruchomościami.

- Faktycznie, dwa tygodnie temu było czterech funkcjonariuszy CBA i w środę (5 czerwca) ponownie przyjechało dwóch – starosta szczecinecki Krzysztof Lis mówi, że urzędnicy powiatowi udostępnili im dokumenty dotyczące gospodarowania mieniem Skarbu Państwa w ostatnich latach. Wyjaśnijmy, że powiaty reprezentują SP w zakresie np. sprzedaży czy też dzierżawy państwowych nieruchomości na ich terenie. Samorządowi przysługuje za to część dochodu.

Starosta mówi, że CBA skopiowało także dokumenty związane ze sprawą „barwicką”. - Nic więcej powiedzieć nie mogę – Krzysztof Lis zapewnia, że agenci nie zabierali ze sobą komputerów.

O co chodzi w sprawie „barwickiej”? Jak już informowaliśmy, od lata zeszłego roku do stycznia 2019 roku szczecińska delegatura CBA prowadziła kontrolę w Urzędzie Miejskim w Barwiach. Prześwietlano kwestie podejmowania i realizacji decyzji wymierzających i ustalających wymiar podatku od nieruchomości, które dla działającej w gminie kopalni torfu wydawał były już burmistrz Barwic Zenon M. w latach 2008-2017.

- W toku kontroli ustalono, że zakład (…) zaniżał w składanych za lata 2008-2017 deklaracjach podatkowych powierzchnię zajmowanych nieruchomości – czytamy w marcowym komunikacie CBA. - Natomiast burmistrz (…), mimo posiadanej wiedzy, nie wszczął postępowań w związku z uchybieniami i nie wydał decyzji o wysokości faktycznie należnego podatku. W konsekwencji działanie burmistrza pozbawiło gminę Barwice dochodu w wysokości co najmniej 7 482 241 zł łącznie, za lata 2008-2017.

Różnice miały być spore – z deklaracji podatkowych wynikało, że wydobycie torfu dotyczy 20 hektarów, według CBA nawet 200 hektarów. Ministerstwo Środowiska z urzędu sprawdziło także pod kątem stwierdzenia nieważości decyzję wojewody – koncesję dla firmy na wydobycie torfu z roku 2003, ale postępowanie zakończyło się w marcu 2019 roku bez wydania żadnej decyzji.

I dalej komunikat CBA: - Mając na względzie powyższe ustalenia, delegatura CBA w Szczecinie złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienie obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego przez Burmistrza Miasta i Gminy Barwice – informuje CBA. - Postanowieniem z 13 marca 2019 r., Prokuratura Rejonowa w Szczecinku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Barwice.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto