Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodniki w Szczecinku. I ten przed domem - nawet nie nasz - trzeba odśnieżać

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
I takie zimy w Szczecinku bywały
I takie zimy w Szczecinku bywały Rajmund Wełnic
Wyjątkowo śnieżna zimę mamy w tym roku. Szczecinecka Straż Miejska przypomina o kontrowersyjnym obowiązku odśnieżania chodnika przed posesją, choć ten zwykle nie należy do właściciela domu.

W ostatnich dniach na Szczecinek i okolice spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, do tego chwycił solidny mróz. Zima ma swoje uroki, ma i cienie. A do takich na pewno należy uprzątanie śniegu – nawiasem mówiąc ze szczecineckich sklepów zniknęły i sanki, i łopaty do odśnieżania.

Straż Miejska w Szczecinku przypomina o zimowych obowiązkach, o których powinni pamiętać właściciele oraz zarządcy nieruchomości. O co chodzi? - O niezwłoczne uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służącej do użytku publicznego, w tym z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, w sposób obejmujący uprzątnięcie mechaniczne lub ręczne nie zanieczyszczając jednocześnie jezdni i dróg dla rowerów – piszą strażnicy. – Oraz o usuwaniu z budynków sopli i nawisów śnieżnych stwarzających zagrożenie dla przechodniów.

CZYTAJ TEŻ:

Niby oczywiste, ale w sytuacji, gdy chodnik nie należy do właściciela posesji (a tak jest najczęściej) pojawiają się wątpliwości, dlaczego mamy odpowiadać za nie swoją nieruchomość. Kontrowersje są równie stare, jak przepisy, które już grubo ponad 20 lat temu wprowadzono, a na ich podstawie gminy uchwalały regulaminy utrzymania czystości i porządku. Prawniczo nazywa się to „obowiązkiem czynnego świadczenia na rzecz innej nieruchomości”.

Sprawa już w roku 1997 oparła się o rzecznika praw obywatelskich. To wtedy RPO złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy z o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W tym artykułu nakładającego na właścicieli obowiązek uprzątani błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości i bezpośrednio przy niej (o ile na chodniku nie jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów).

Trybunał nie dopatrzył się jednak takiej sprzeczności, podnosząc m.in., że z prawa własności wynikają określone obowiązki społeczne, a podobne, a nawet szersze obciążenia właścicieli nieruchomości należą do tradycji prawnej Rzeczpospolitej oraz innych krajów europejskich. - Ustosunkowując się do uwag na temat uciążliwości ww. obowiązków, pragnę podkreślić, że w świetle ustawy, właściciel nieruchomości nie musi ich wykonywać osobiście – pisał wówczas rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto