Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czaplinek zaraz po wojnie. Zdjęcia z Biblioteki Narodowej [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Czaplinecki rynek w latach 60 XX wieku
Czaplinecki rynek w latach 60 XX wieku Archiwum Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie L. Kozakiewicz
Wyjątkowe zdjęcia czaplineckiego rynku w zbiorach Biblioteki Narodowej.

Zdjęcia wykonał Janusz Bułhak żyjący w latach 1906-77, warszawski fotograf, wnioskując z podpisu mający swój zakład na Żoliborzu. Fotografie czaplineckiego rynku zachowały się w archiwum Biblioteki Narodowej w zbiorach Mieczysława Orłowicza, a publikowane są na portalu polona.pl To tam odnalazł je Tomasz Choroba, autor bloga dramburg.blogspot.com poświęconego historii regionu.

CZYTAJ TEŻ:

Zdjęcia są dwa – szeroki plan rynku w Czaplinku w dzień targowy i zbliżenie tego samego miejsca i ludzi. Wykonano je w roku 1949, co już samo w sobie jest sporą sensacją, bo nie są znane wcześniejsze, powojenne ujęcia Czaplinka. I – co ważne – przedstawiają codzienne życie miasta, jego mieszkańców i rolników, którzy zjechali na targ ze swoimi produktami.

Wszędzie więc stoją konne wozy, z których sprzedawane są różne rzeczy, nie tylko plony. Są i stoiska, rozłożone na brukowanym placu. Uwagę przykuwa parasol, wokół którego tłoczy się wielu ludzi. Nie bardzo wiadomo, co mogło wzbudzić ich zainteresowanie… tego już pewnie nigdy się nie dowiemy.

Widok rynku w Czaplinku kilka lat po wojnie nie zmienił się jeszcze zasadniczo od czasów niemieckich. Po prawej widać fragment ratusza, w tle zabudowa z wielką bryłą kościoła. Przed nim stoi wojenny pomnik trzech cesarzy, który w ówczesnym Tembelburgu odsłonięto w roku 1914. Obelisk już oczywiście na ma medalionów w wizerunkami niemieckich władców i orła na kupi wieńczącej pomnik. Ale też jeszcze nie ma polskiego orła, który umiejscowiono na kuli nieco później. Cała konstrukcja zaś została rozebrana już w latach późniejszych.

Warto i wspomnieć o samym Mieczysławie Orłowiczu. Mieczysław Orłowicz (1881-1959), wielkim polskim krajoznawcy i propagatorze turystki. Był doktorem prawa, sekretarzem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, urzędnikiem ministerialnym w II RP i PRL. Autor około 150 przewodników turystycznych. Znany szczególnie z promowania szlaków górskich, ale – jak się okazuje – gromadził i informacje o miastach na ziemiach przyłączonych do Polski po 1945. Można powiedzieć, że pierwszy po wojnie dostrzegł potencjał turystyczny krainy jezior.

Równie pomnikową postacią jest Janusz Bułhak. Był polskim kompozytorem i fotografikiem. Jego ojcem był Jan Bułhak nazywany ojcem polskiej fotografii. Syn był współpracownikiem swojego ojca w laboratorium, zakładał Związek Polskich Artystów Fotografików, a jego legitymacja członkowska miała numer 2. Prace Janusza Bułhaka znajdują się w kolekcjach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Najwyraźniej jedna z wypraw fotograficznych zawiodła go i do Czaplinka na Pojezierze Drawskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto