Dawny Dzień Dziecka w Szczecinku w Polsce Ludowej i przed II wojną światową [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zawody sportowe dla przedszkolaków na stadionie Darzboru z okazji Dnia Dziecka, lata 80
Zawody sportowe dla przedszkolaków na stadionie Darzboru z okazji Dnia Dziecka, lata 80 Archiwum Państwowe Koszalin o/Szczecinek
Dziś Dzień Dziecka - na pewno jedno z sympatyczniejszych świąt w kalendarzu. Jak kiedyś obchodzono Dzień Dziecka w Szczecinku?

W szczecineckim oddziale Archiwum Państwowego w Koszalinie zachowały się kroniki Młodzieżowego Domu Kultury w Szczecinku. Dla popularnego „emdeku” Dzień Dziecka z oczywistego powodu był absolutnie kluczowym świętem, więc nic dziwnego, że w kronikach zachowała się bogata dokumentacja z obchodów.

MDK organizował cykl imprez – od zawodów sportowych dla przedszkolaków, przez festyny, koncert i prezentacje kulturalne dzieci i młodzieży na muszli koncertowej. Była i część oficjalna z przekazywaniem przez władze Szczecinka klucza do miasta na schodach ratusza.

CZYTAJ TEŻ:

Ale okazuje się, że święto dzieci – choć formalnie wprowadzone do kalendarza dopiero po wojnie – istniało już w przedwojennym Neustettin. Niezawodny Łukasz „bronx” Chmielewski z portalu historycznego szczecinek.org wyszperał zdjęcia z okresu międzywojennego, które pokazywały jak w ówczesnym Szczecinku obchodzono dzień dziecka. - W dzień dziecka, dzieci ze wszystkich szkół z Neustettin szły w wielkim pochodzie na dworzec skąd koleją jechały do Stadtwald, czyli do Czarnoboru i tam odbywały się różne gry i zabawy – pisze Łukasz prezentując zdjęcia z rynku (obecny plac Wolności) i sprzed dworca kolejowego.

Stadtwald, czyli Czarnobór, czyli Polskie Sosny

W Czarnoborze – kilka kilometrów od miasta – na łonie natury trwała potem całodzienna zabawa. Ciekawostka – zdjęcia pokazują wymarsz dzieci jeszcze z czasów przed dojściem do władzy Adolfa Hitlera i już po tym kakcie. Po czy to poznać? Na zdjęciu sprzed dworca kolumna dzieci nie maszeruje pod znakiem swastyki, ale flagą Niemiec z czasów epoki Republiki Weimarskiej (1919-1933) w kolorach czarnym, czerwonym i żółtym. Po wojnie Niemcy wróciły do tych barw. Natomiast na zdjęciu spod ratusza nad pochodem powiewają flagi III Rzeszy.

W Stadtwald – czyli lesie miejskim – w okresie międzywojennym powstał Kinderheim, czyli ośrodek wypoczynkowy dla dzieci. Miejsce było idealne na piknik – tuż obok las, jezioro. Do tego idealny dojazd z miasta, bo stacyjka kolejowa była odsłownie o kilkaset metrów obok.

Dzień Dziecka w Szczecinku w PRL

Więcej informacji o tym, jak dzień dziecka w Szczecinku wyglądał po wojnie mamy od Krzysztofa Subocza, który w latach 70. i 80. XX wieku był instruktorem Młodzieżowego Domu Kultury. – To była jedna z ważniejszych imprez w naszym kalendarzu – wspomina. – Nie było wtedy długich weekendów, wolnych sobót, więc Dzień Dziecka zawsze organizowaliśmy 1 czerwca, zwykle popołudniami. Nie było jednego, dużego pikniku, bo też i nie było w Szczecinku miejsca, które mogłoby pomieścić większą rzeszę ludzi. Odbywały się więc pikniki w ogródkach jordanowskich i na terenach zielonych – przy ulicy Mickiewicza, Zielonej, Gdańskiej i Słowiańskiej. Były konkursy i zabawy. Ponadto tradycyjnie 1 czerwca na miasteczku ruchu drogowego (dziś skwer przy osiedlu Kopernika koło strefy wypoczynkowej) przeprowadzano masowe, bezpłatne egzaminy na kartę rowerową. Na kortach koło MDK (dziś w tym miejscu stoi centrum handlowe ze sklepem Lidl) przeprowadzaliśmy turniej tenisowy.

Krzysztof Subocz dodaje, że finansowo, rzeczowo i logistycznie MDK był tego dnia wspomagany przez placówki patronackie i Radę Dyrektorów (tworzyli ją szefowie największych szczecineckich firm). – Dziś byśmy powiedzieli, że byli to sponsorzy – mówi nasz rozmówca.

Dzień Dziecka, skąd to święto?

Sam Dzień Dziecka oficjalnie został stanowiony w roku 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ.

Już przed II wojną światową Polski Komitet Opieki nad Dzieckiem zainicjował święto najmłodszych. Wypadało ono 22 września i obchodzone było od roku 1929. W święto dziecka po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to święto obchodzono 1 czerwca nawet nieco wcześniej niż zarządził to ONZ. Zwyczaj taki przyjął się zresztą we wszystkich demoludach bloku wschodniego. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim, w którym apelowano o pokój i zakaz broni atomowej. Za ogólnoświatową akcją stał Związek Radziecki, który przeprowadził dopiero pierwszą próbną ekspozycję atomową i potrzebował czasu na zbudowanie arsenału nuklearnego.

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie