Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieje ulicy Ordona w Szczecinku. Od XIX wieku do współczesności [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Przedwojenne unikatowe ujęcie obecnej ulicy Ordona - widok od strony muszli koncertowej
Przedwojenne unikatowe ujęcie obecnej ulicy Ordona - widok od strony muszli koncertowej Muzeum Regionalne Szczecinek
Ulica Ordona to niewątpliwie jedna z najbardziej, jeżeli nie najbardziej urokliwych ulic Szczecinka. Jak powstała?

Ulica Juliana Ordona w Szczecinku rozciąga się na długości ponad kilometra – od kościoła Mariackiego po rejon Szkoły Podstawowej nr 4. Z jednej strony piękna, secesyjna zabudowa kamieniczkami z przełomu XIX i XX wieku, które w większości ocalały do naszych czasów. Z drugiej park i jezioro Trzesiecko. Razem z topolową aleją Mickiewicza wytyczają osie miasta.

CZYTAJ TEŻ:

Ale jeszcze w połowie XIX wieku próżno tej ulicy (Mickiewicza zresztą także) szukać na ówczesnych planach Szczecinka. Obie arterie wytyczono dopiero po obniżeniu poziomu Trzesiecka w II połowie XIX stulecia. Na ziemiach wydartych wodzie powstał szczecinecki park i poprowadzono szeroką ulicę Mickiewicza. Obecną ulicę Ordona poprowadzono wzdłuż dawnego brzegu jeziora, dosłownie jego skrajem. Stąd jej przebieg zgodny z przebiegiem ówczesnej linii brzegowej, którą do wytycza widoczna do dziś skarpa.

Ulicy początkowo – choć nie od samego początku - patronował niejaki Stellter. Niewiele o nim wiadomo, poza tym, iż był dyrektorem szczecineckiego sądu w czasach pruskich. Po wojnie ulica nosiła imię Wielkiego Proletariatu, marksistowskiej partii robotniczej działającej pod koniec XIX wieku w zaborze rosyjskim, protoplasty późniejszych partii komunistycznych. W roku 1990 ulicę przemianowano na Juliana Ordona, powstańca listopadowego, unieśmiertelnionego wierszem Adama Mickiewicza „Reduta Ordona” opisującego bohaterską obronę reduty na warszawskiej Woli. Co ciekawe, ówczesny podporucznik Julian Ordon wybuch składu prochu w reducie przeżył.

Jako się rzekło, ulica wzdłuż jeziora ma swój niepowtarzalny klimat, który tworzy przyroda i miejska architektura. Ten rejon Szczecinka miał to szczęście, że czas obszedł się z nim dość łagodnie. W czasach PRL obeszło się bez większych wyburzeń, więc ulica Ordona zachowała swój klimat. A i nowa zabudowa (sanepid czy kamienica na rogu z ulicą Parkową) wpisuje się dość udanie w styl sąsiednich budynków.

Pewnym minusem na pewno jest duży ruch kołowy, jaki się nią odbywa. To jedna z najbardziej uczęszczanych arterii transportowych Szczecinka. I niespecjalnie jest na to rada, bo układ komunikacyjny miasta zasadniczo nie zmienił się od czasów wytyczania Stellterstrasse.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto