Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś (18 stycznia) protesty rolników w regionie. Także w okolicach Szczecinka

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zdjęcie z poprzednich rolniczych protestów na ulicy Słowiańskiej w Szczecinku
Zdjęcie z poprzednich rolniczych protestów na ulicy Słowiańskiej w Szczecinku Rajmund Wełnic
Rolnicze protesty rozpoczną się w regionie we wtorek (18 stycznia od godziny 11). Podajemy drogi, na których należy się spodziewać utrudnień.

Rolnicy wyjadą na drogi w powiecie koszalińskim – kolumna ciągników i maszyn rolniczych ma się od godziny 11 poruszać na DK 6 między Biesiekierzem, Koszalinem a Sianowem (do godz. 17) oraz na DK25 między Bobolicami a Białym Borem (do godz. 14).

W powiecie drawskim rolnicy wyjadą na DK 20 między Złocieńcem a Czaplinkiem (do godz. 13) i między Wierzchowem a Złocieńcem (do godz. 13).

W powiecie szczecineckim na DK 11 między Szczecinkiem a Sokolnikiem (do godz. 14).

W powiecie kołobrzeskim na DK 6 między Rzesznikowem a Karlinem (do godz. 16).

Także w Szczecinku i okolicach - na DK 11 między Szczecinkiem a Sokolnikem (do godz. 14).

To jeden z wielu podobnych protestów rolników, które odbywają się na Pomorzu Zachodnim. Związki zawodowe w naszym regionie chcą, aby polityka państwa uwzględniała specyfikę rolnictwa Polski Północnej i Zachodniej – chodzi o to, że tu rodzinne gospodarstwa mają do 300 ha i rolnicy chcą, aby nie różnicować ich pod względem dostępu do wsparcia unijnego, co może zagrozić suwerenności żywnościowej Polski.

Ponadto rolnicy chcą wdrożenia tarczy antykryzysowej w rolnictwie łagodzącej skutki pandemii, wieloletnich niekorzystnych warunków pogodowych oraz gwałtownego wzrostu kosztów produkcji rolnej.

Doraźnie pilne do rozwiązania jest pilne rozwiązanie problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku w województwie zachodniopomorskim. - Żądamy, aby odszkodowanie wynosiło po 1000 złotych do hektara uprawy jarej i upraw strączkowych oraz po 700 złotych do hektara uprawy ozimej, przy czym łąki i pastwiska powinny być traktowane jak uprawy ozime – protestujący domagają się zmian w definicji suszy, a także w obrocie ziemią państwową, do której łatwiejszy dostęp powinny mieć gospodarstwa rodzinne.

Są także postulaty dotyczące wsparcia dla przetwórczości rolnej pracującej na rzecz rodzinnych gospodarstw czy minimalizowania ryzyka w produkcji rolnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto