Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emdek w Szczecinku, pamiętacie jeszcze ten skrót? Wyprawa w czasie [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
MDK Szczecinek, lata 90
MDK Szczecinek, lata 90 Rajmund Wełnic
Dzięki uprzejmości szczecineckich archiwistów możemy przybliżyć historię Młodzieżowego Domu Kultury w Szczecinku.

W zasobach oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinku znajduje się kronika miejscowego Młodzieżowego Domu Kultury. To dziś cenne źródło o placówce, po której zostały dziś tylko wspomnienia. Zacznijmy od końca…

MDK SZCZECINEK - THIS IS THE END

A jeszcze wcale nie tak dawno popularny „emdek” nadawał życiu oświatowemu i kulturalnemu Szczecinka sporo kolorytu. Większość mieszkańców na pewno kojarzy budynek przy ulicy 1 Maja, gdzie mieściły się pracownie MDK (warsztat modelarski w pobliskiej kamienicy). Tuż obok były i korty, którymi placówka zarządzała. Oraz miasteczko ruchu drogowego z sekcją gokartową przy ulicy Kopernika. Pod koniec samodzielnego bytu przeniósł się do dawnego Klubu Garnizonowego przy ulicy Kilińskiego, które starostwo odkupiło od wojska i wyremontowało na potrzeby MDK.

W tej formule MDK – od 1998 roku pod skrzydłami reaktywowanego powiatu – funkcjonował do roku 2007. Wtedy to zapadła decyzja o połączeniu go z ratuszowym Szczecineckim Ośrodkiem Kultury. Tak powstała Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, która przejęła i pracowników, i sekcje oraz kluby i obiekty MDK. Powiat przekazywał także część subwencji oświatowej, jaką otrzymywał na edukację pozaszkolną.

Ten model – zwłaszcza, gdy rozeszły się drogi polityczne ratusza i starostwa - nie zniósł próby czasu. Powiat nie finansuje już sekcji postemdekowskich, część pieniędzy na kulturę przekazuje wprost do gmin, a promocją zajął się sam. Nie było już także powrotu do dawnego MDK, bo w międzyczasie dawny „giek” odkupiło od starostwa miasto (stary „emdek” z 1 Maja już wcześniej został sprzedany w ręce prywatne). Część zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży prowadzi dziś powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. Większość sekcji pozostała w gestii miejskiego jedynie SAPiK-u.

Z DZIEJÓW MDK SZCZECINEK

Tyle współczesności… A tak o dziejach szczecineckiego MDK pisze Katarzyna Lisiecka z Archiwum Państwowego. Najpierw od roku 1959 działało Ognisko Wychowania Pozaszkolnego. Mieściło się w budynku szkoły nad salą gimnastyczną, Plac Wazów 1 (czyli SP1, są zdjęcia budynku z 1965 roku).

- Kronika była prowadzona od roku 1965, gdy kierownikiem OWP został nauczyciel muzyki Włodzimierz Reszke

– pisze pani Katarzyna. - Pierwsze sekcje: fotograficzna, zespół instrumentalistów, zespół akordeonistów, sekcja sportowa, haft, świetlica, sekcja kroju i szycia, plastyczna, teatralno - plastyczne, kukiełkowa, baletowa i radiotechniczna, modelarska, dziewiarstwa, później kapela janczarska oraz chór dziewcząt i chłopców. Pierwsze uroczystości w 1965 roku od Dnia Nauczyciela gdzie dzieci recytowały wiersze i grały i śpiewały.

W kronice opisywano rozwój sekcji, ich działalność, zmiany kadrowe wśród instruktorów oraz sukcesy poszczególnych zespołów i sekcji w konkursach, relacje z mistrzostw, olimpiad. Każdy z uczestników wypełniał deklarację, na której również wpisywali się rodzice - zachował się oryginalny wzór takiej deklaracji, umieszczony luzem z tyłu kroniki.

Wraz z biegiem lat dokupywano instrumenty, salki do zajęć były coraz bardziej wyposażone, coraz więcej dzieci i młodzieży zapisywało się do OWP. W tygodniu zajęcia odbywały się od godziny 15 do 19. W okresie ferii od 8 do 20. W przypadku gdy uczestnik miał ocenę niedostateczną był zawieszany aż do poprawy stopnia w szkole.
Odbył się pierwszy biwak w Gwdzie Wielkiej, w którym wzięli udział wyróżniający się uczestnicy. Największe sukcesy odnosiły sekcje orkiestry i baletu. Zespoły muzyczne występowały na wielu uroczystościach, nawiązały współpracę z Domem dziecka w Okonku gdzie odwiedzały dzieci i organizowały dla nich koncerty i popisywały się swoimi umiejętnościami baletowymi. Wprowadzono legitymacje Uczestnika w których zaznaczone zostały dni i godziny zajęć.

Działała świetlica, do której dzieci chętnie przychodziły, korzystały z prasy, oglądały telewizję i brały udział w zajęciach organizowanych przez świetliczankę Panią Katarzynę Bielewicz.

MDK SZCZECINEK ROŚNIE W SIŁĘ

Bolączką były malutkie salki. Przez cały okres prowadzenia kroniki powtarzały się problemy z brakiem miejsca, coraz większą liczba chętnych do udziału dzieci i młodzieży. W 1968 roku istniały 23 koła prowadzone w 6 salkach, zarejestrowanych było ponad 400 dzieci. Zamieszono artykuły z prasy (Głos Koszaliński) na temat problemów lokalowych.

– Szczecinecki MDK należał wówczas do wyróżniających się placówek oświaty pozaszkolnej –

opowiadał Krzysztof Subocz, wówczas instruktor w placówce. –

Podlegaliśmy pod kuratorium oświaty i w szczytowym momencie z różnych form zajęć i aktywności korzystało u nas około 2 tysięcy osób. Gdybyśmy „dobili” do 2,5 tysiąca MDK przekształcono by w Pałac Młodzieży.

Katarzyna Lisiecka pisze: - W MDK organizowano dla dzieci choinkę, bal maskowy, kulig, dzień dziecka, turnieje szachowe i tenisa stołowego, teatrzyki kukiełkowe, puszczano pełnometrażowe filmy, konkursy rysunkowe na jezdni oraz wieczorki taneczne, koncerty, biwaki i rajdy rowerowe. raz w miesiącu sprowadzano z Centrali Filmów Oświatowych w Koszalinie Polską kronikę Filmową. W 1969 było już 800 uczestników.

Zachowano w kronice podziękowania za uczestnictwo od Związku Bojowników o Wolność i Demokrację zarządu oddziału powiatowego w Szczecinku roku 1970 oraz podziękowania Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W kronice zamieszono dwa plakaty obwieszczające obchody Dnia Dziecka.

1 stycznia 1971 roku Ognisko Wychowania Pozaszkolnego decyzją Inspektoratu Oświaty zostało przemianowane na Młodzieżowy Dom Kultury – 5 lat później przeniósł się na ulicę 1 Maja. Działały filie w Grzmiącej i Barwicach. W kronice znajduje się 66 zdjęć (budynek OPW, koncerty, sekcja fotograficzna, kukiełkarska, modelarska, zdjęcie kierownika W. Reszke, wieczorki taneczne) oraz 16 wycinków prasowych dotyczących rozwoju OWP ich problemów lokalowych oraz osiąganych nagród i wyróżnień poszczególnych zespołów.

To już przeszłość… Tak samo jak kółko astronomiczne prowadzone przez Adama Giedrysa, czy egzaminy na kartę rowerową w miasteczku ruchu drogowego….

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto