Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Epidemia w Szczecinku. Odpowiedzialne zachowanie lekarzy rodzinnych

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Narada w starostwie
Narada w starostwie starostwo
Zagrożenie epidemiologiczne nie mogło nie wpłynąć na funkcjonowanie poradni lekarzy rodzinnych w powiecie szczecineckim. W starostwie radzono, jak zapewnić mieszkańcom dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej.

Starosta szczecinecki Krzysztof Lis spotkał się z lekarzami i właścicielami poszczególnych placówek, a także wójtami i burmistrzami gmin powiatu szczecineckiego.

W posiedzeniu uczestniczył również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Wiesław Kulik, który poinformował m.in., że obecnie na terenie naszego powiatu 51 osób zostało poddanych kwarantannie, zaś 86 nadzorowi epidemiologicznemu. - Warto przypomnieć, że osoby poddane kwarantannie nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania, zaś te poddane nadzorowi epidemiologicznemu mogą, ale muszą monitorować swój stan zdrowia, mierzyć temperaturę dwa razy dziennie i zgłaszać telefonicznie odczyt do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku – mówi Piotr Rozmus, rzecznik prasowy starostwa w Szczecinku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ma możliwość skrócenia czasu kwarantanny – co jest szczególnie istotne w przypadku personelu medycznego, który został jej poddany – ale pod dwoma warunkami: - po pierwsze osoba poddana kwarantannie musi mieć wynik ujemny na obecność wirusa COVID 19, po drugie zaś wynik ujemny w siódmym dniu musi mieć również osoba z tzw. kontaktu.

Niestety, przebywanie na kwarantannie osób z personelu medycznego może przełożyć się na deficyt lekarzy i ratowników medycznych. - Podczas posiedzenia zarządzający obiektami podstawowej opieki zdrowotnej byli zgodni co do konieczności współpracy placówek w tym trudnym czasie – relacjonuje Piotr Rozmus. - Jeśli jedna z nich na skutek niebezpieczeństwa pojawienia się koronawirusa zostanie wykluczona z działalności, z pomocą pacjentom pospieszy ta znajdująca się w najbliższym sąsiedztwie.

Taki rodzaj współpracy sprawdził się ostatnio w przypadku Pomorskiego Ośrodka Diagnostyki Medycznej Podimed i Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, na terenie której pojawił się pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem COVID 19 (na szczęście wynik badania na obecność patogenu okazał się ujemny). Wkrótce zostanie opracowany szczegółowy schemat funkcjonowania poszczególnych placówek. Będzie on opublikowany na stronie internetowej starostwa.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto