Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gigantyczny przełom w komunikacji bezprzewodowej. Naukowcy z University of Florida opracowali nową technologię procesorów 3D

OPRAC.:
Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak trójwymiarowa budowa czipu może zrewolucjonizować komunikację bezprzewodową.
Zobacz, jak trójwymiarowa budowa czipu może zrewolucjonizować komunikację bezprzewodową. Unsplash
Naukowcy z University of Florida opracowali nową technologię procesora, która ma zrewolucjonizować przesył danych. Trójwymiarowy chip, obsługujący wiele częstotliwości jednocześnie, może wielokrotnie zwiększyć ilość danych przesyłanych bezprzewodowo. Zobacz, jak działa taki procesor i jak może zrewolucjonizować komunikację bezprzewodową.

Spis treści

Jak działają współczesne procesory?

Dane między telefonami, nadajnikami komórkowymi i innymi urządzeniami przenoszone są przez fale elektromagnetyczne o różnych częstotliwościach. Dotychczas, komunikacja ta opierała się na płaskich procesorach, które z powodu dwuwymiarowej budowy mogły obsługiwać tylko wybrane pasmo fal elektromagnetycznych.

Profesor Roozbeh Tabrizian, współautor wynalazku, wyjaśnia:

Miejska infrastruktura może poradzić sobie tylko z pewnym poziomem ruchu. Jeśli będzie się zwiększało liczbę samochodów, to pojawi się problem. Właśnie zaczynamy osiągać takie maksimum, jeśli chodzi o ilość danych, które można płynnie przesyłać. Płaska struktura procesorów przestaje wystarczać, ponieważ ogranicza nas do niewielkiego zakresu częstotliwości.

Procesor 3D, czyli przyszłość komunikacji bezprzewodowej

Rozwój sztucznej inteligencji i autonomicznych urządzeń będzie zwiększał zapotrzebowanie na komunikację.

O takich procesorach można myśleć, jak o drogowych światłach. Może zrobić się bałagan. Jeśli jeden chip produkowany jest z myślą tylko o jednej długości fali, to nie ma to już sensu – podkreślił prof. Tabrizian.

Badacze z University of Florida opracowali chip, który dzięki trójwymiarowej budowie pokonuje tę przeszkodę.

Możliwość sprawniejszego i niezawodnego przesyłania danych otwiera nowe możliwości, zasilając postęp w takich obszarach jak inteligentne miasta, zdalna medycyna czy rozszerzona rzeczywistość – zwrócił uwagę prof. Tabrizian.

Nanomechaniczne rezonatory: klucz do sukcesu

Badacz i jego zespół wykorzystali nanomechaniczne rezonatory, co pozwoliło na zmniejszenie rozmiarów chipu.

To zupełnie nowy rodzaj procesora spektralnego, który integruje różne częstotliwości w jednym monolitycznym chipie. To naprawdę przełom – podkreślił David Arnold, jeden z naukowców.

Stworzona przez dra Tabriziana metoda budowy uniwersalnego, dostosowanego do różnych częstotliwości chipu nie tylko rozwiązuje ogromny problem produkcyjny, ale także pozwala na opracowanie zupełnie nowych strategii komunikacyjnych dla coraz bardziej zatłoczonego świata łączy bezprzewodowych. Mówiąc prościej, nasze bezprzewodowe urządzenie pracuje lepiej, szybciej i bezpieczniej – dodał Arnold.

Wraz z rosnącą potrzebą szybkiego i niezawodnego przesyłania danych, trójwymiarowy chip może zrewolucjonizować nasz sposób komunikacji. Niewątpliwie, to ważny krok naprzód w dziedzinie technologii komunikacyjnych.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gigantyczny przełom w komunikacji bezprzewodowej. Naukowcy z University of Florida opracowali nową technologię procesorów 3D - GRA.PL

Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto