Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby ofiar zbrodni sowieckich i niemieckich w Szczecinku i okolicach ocaleją [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Groby Polaków pomordowanych przez Niemców i Sowietów rozsiane są całym powiecie szczecineckim
Groby Polaków pomordowanych przez Niemców i Sowietów rozsiane są całym powiecie szczecineckim Dariusz Trawiński
Gmina wiejska Szczecinek zwolniła z opłat cmentarnych groby ofiar zbrodni sowieckich i niemieckich.

Od lat i ocalenie pamięci o tragicznych wydarzeniach z lat 40. XX wieku zabiegał Dariusz Trawiński, pasjonat historii ze Szczecinka. Z wielkim trudem, ze strzępów informacji, przesiadując w archiwach i docierając do nielicznych już świadków, ustalił szczegóły kilkudziesięciu mordów, jakie dopuścili się na cywilach wojska niemieckie i sowieckie w okolicach Szczecinka. Równolegle także starał się, aby groby tych ofiar – przed lata przemilczane – nie znikły z powierzchni ziemi, np. gdy ktoś nie uiścił opłaty za miejsca grzebalne. Wcześniej taką decyzję podjął także burmistrz Szczecinka.

- Z wielką radością przyjąłem więc decyzję wójta gminy Szczecinek o zwolnieniu z opłat takich grobów na terenie gminy –

mówi Dariusz Trawiński.

W zwolnionych z opłat grobów spoczywają - Eugeniusz Piasecki (ur. 11.07.1928 w Brześciu nad Bugiem) zastrzelony w Dalęcinie przez niemieckiego gestapowca 28.11.1944 za brak reakcji na komendę STÓJ. Pochowany w Dalęcinie. W pogrzebie wzięło udział wielu Polaków śpiewających pieśni religijne i patriotyczne - „Boże coś Polskę”. Gestapowcy nie reagowali, ponieważ Polaków było zbyt wielu.

Franciszek Socha lat 46. Zabity przez sowieckich sołdatów 9 lub 20.01.1946 w Dalęcinie. Przechodził obok obrabowywanego gospodarstwa.

Wincenty Pleskacewicz (ur. 26.12.1927 w Niedźwiedzice pow. Baranowicze) zabity w Dobrogoszczy 29.01.1946 podczas przepędzania sowieckich sołdatów próbujących rabować inwentarz żywy. Spoczywa w Sporem.

Anna Pawęska (lat 26. Ur. w Księżpolu) zabita 3.11.1946r. przez sowieckich sołdatów we Gwdzie Wielkiej na oczach męża i 1,5 rocznej córki za odmowę oddania roweru. Spoczywa we Gwdzie Wielkiej.

Ponadto UM Szczecinek zwolnił z opłat za miejsce grzebalne opuszczony grób Stanisława Jędrzejowskiego, drugiego wójta gminy Szczecinek (od 17.09.1945). W II RP był zawodowym żołnierzem w stopniu kapitana w latach 1917-1935. Następnie po przejściu na emeryturę odbył praktykę w Urzędzie Wojewódzkim w Toruniu i tamtejszym starostwie. Po niej został skierowany do Warszawy do pracy z młodzieżą w Junackich Hufcach Pracy. Za wydaną w 1933 roku książeczkę „700 lat walki o Pomorze. Potomkowie Hagena nad Wisłą” umieszczony był przez Niemców na indeksie. Do Szczecinka został skierowany przez PUR Piotrków Trybunalski. Przynależał do Stronnictwa Ludowego. PPR podejmowała próby usunięcia go ze stanowiska, wg komunistów był reakcjonistą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto