Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Gryfita Szczecinecki" - pamiętacie jeszcze? Co dalej z nagrodą kulturalną Szczecinka? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Jarmila Góra, pierwsza "Gryfitka Szczecinecka" otrzymuje nagrodę w roku 2014 od burmistrza Jerzego Hardie-Dougalsa
Jarmila Góra, pierwsza "Gryfitka Szczecinecka" otrzymuje nagrodę w roku 2014 od burmistrza Jerzego Hardie-Dougalsa Rajmund Wełnic
Wszystko wskazuje na to, że nie będzie już – przynajmniej na razie – kolejnej edycji nagrody kulturalnej „Gryfita Szczecinecki”. - Stawiamy bardziej na promocję i współpracę z lokalnym artystami – zapewnia szef Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku.

Do tej pory odbyły się trzy edycje Szczecineckiej Nagrody Kulturalnej „Gryfita Szczecinecki”. Przedsięwzięcie mające być okazją do uhonorowania lokalnych twórców od początku zmieniało formułę i terminy. Najpierw miało być przyznawane co roku (i tak było w latach 2014 i 2015), potem co dwa lata (kolejny Gryfita odbył się jednak po trzech latach w roku 2018), by na tym na razie poprzestać. Na prawie dwa lata uroczyste gale i spotkania uniemożliwiała pandemia i ograniczenia sanitarne, ale od ponad roku już ich ma, a konkurs nie wrócił. Nic też nie słychać, aby rychło się to miało stać.

Rzecznik prasowy ratusza w Szczecinku Mateusz Ludewicz po szczegóły odsyła do SAPiK-u, który za organizację konkursu odpowiadał, ale nie ukrywa, że w obecnej formie Gryfity – przynajmniej na razie – raczej nie będzie.

- Na pewno nie mamy go zaplanowanego w tegorocznym budżecie –

mówi Kamil Klimek, dyrektor SAPiK. Konkursu więc w roku 2023 nie będzie, w najbliższej przyszłości też raczej nie choć oczywiście nikt z pomysłu docenienia osiągnięć szczecineckich twórców kultury nie rezygnuje.

- Nie chcemy się zamykać w określonym gronie i bardziej nam zależy teraz na współpracy z lokalnymi artystami, muzykami, malarzami, pisarzami, których twórczość najpierw należy pokazać szerszej publiczności, wypromować, a potem nagradzać –

Kamil Klimek mówi, że stąd seria wystaw plastycznych czy fotograficznych, także w plenerze czy niedawny koncert piosenek Zbigiewa Wodeckiego przygotowany przez szczecineckich muzyków, który był wielkim sukcesem frekwencyjnym, artystycznym i przy okazji pomógł zebrać pieniądze na leczenie małej Nadii chorej na SMA.

Laureaci 2014

Przypomnijmy, że „Gryfita Szczecinecki” to nagroda przyznawana przez burmistrza (ale laureatów wybierała kapituła) lokalnym animatorom kultury oraz artystom z różnych dziedzin promujących Szczecinek i mających znaczące osiągnięcia. na rzecz szeroko rozumianej kultury i promocji Szczecinka. W roku 2014 pierwszą Gryfitką uhonorowano Jarmilę Górę, choreografkę i twórczynię zespołu tańca współczesnego Rebelia. Przyznano także pięć wyróżnień w kilku kategoriach i dwa wyróżnienia specjalne. W kategorii sztuk plastycznych powędrowało ono do artysty plastyka Jacka Jurewicza, za upowszechnianie sztuki doceniono Jolantę Korsak-Kopterską, plastyczkę i propagatorkę malarstwa, w kategorii muzyka i taniec uhonorowano zespół metalowy Materia, za twórczość literacką wyróżniono nadleśniczego i pisarza Janusza Rautszko, a kategorii film i teatr Jolantę Sierpińską, plastyczkę i twórczynię studia animacji. Specjalne wyróżnienia otrzymali scenografka Ewa Gdowiok, autorka wystroju szczecineckiego zamku oraz Włodzimierz Piesiak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej i współtwórca Szczecineckiego Towarzystwa Muzycznego.

Laureaci 2015

W roku 2015 laur główny, czyli tytuł Gryfity Szczecineckiego otrzymał Włodzimierz Piesiak, ówczesny szef szkoły muzycznej. Zwycięzca konkursu to także twórca Szczecineckiej Małej Filharmonii, a także organizator licznych konkursów muzycznych i letnich warsztatów. W dziedzinie sztuk plastycznych wyróżniono Jolantę Korsak-Kopterską, W kategorii twórczości literackiej i upowszechniania kultury doceniono Andrzej Górkę, poetę. Krzysztof Kalisiak, reżyser i filmowiec, otrzymał wyróżnienie w kategorii film, teatr i fotografia. Podobnie, jak Marcin Wilk, fotografik. W kategorii muzyka i taniec wyróżniono Andrzeja Prokopowicza, muzyka, nauczyciela i lidera zespołu jazzu tradycyjnego Dixie Band. Wyróżnienie otrzymała także Jadwiga Kowalczyk-Kontowska, kustosz szczecineckiego Muzeum Regionalnego.

Laureaci 2018

W roku 2018 nagrodę otrzymała Krystyna Mazur, założycielka Klubu Poetyckiego Opal, propagatorka poezji i organizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego  im. Mieczysława Czychowskiego. W kategorii sztuk plastycznych wyróżniono Jolantę Sierpińską, w kategorii literackiej Piotra Rozmusa, pisarza kryminalnych thrilerów, W kategorii upowszechnianie kultury wyróżnienie otrzymała Lidia Pieńkos, koordynatorka projektów społecznych, warsztatów i wydarzeń kulturalnych. W kategorii muzyka i taniec doceniono Krzysztofa „Ognia” Leśniewskiego, muzyka, instrumentalistę, autora tekstów i kompozytora, w kategorii filmu i teatru wyróżniono Janusza Rautszko, realizatora cyklu filmów przyrodniczych „Eko-skarby”. W kategorii fotografia wyróżnienie trafiło do Iwony Aleksandrowicz, uznanej fotografki.

W roku 2018 były też ekstra-wyróżnienia „Super Gryfity Szczecineckiego”. Jedną otrzymała Małgorzata Ostrowska, pochodząca ze Szczecinka wokalistka słynnej grupy Lombard i członkowie zespołu Feel, którzy kilka razy koncertowali w Szczecinku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto