Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerstwo we Wrocławiu

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Wydawałoby się, że w naszych czasach harcerstwo powinno odejść w zapomnienie. A jednak harcerze wciąż działają.

Do końca października na rynku można obejrzeć wystawę "Wrocławskie harcerstwo wczoraj i dziś", która wprawdzie wraca po części do przeszłości, ale jednocześnie nawiązuje do działań podejmowanych w dzisiejszych czasach. Teraz przygotowywana jest na przykład akcja "Pomóż dzieciom z Kenii".

Przygoda na całe życie

Czym tak naprawdę jest harcerstwo? Czy nadal jest popularne? Okazuje się, że tak, tyle że ma zupełnie inny charakter niż kilkadziesiąt lat temu.

- Harcerstwo to przygoda na całe życie. Być harcerzem to być przyjacielem, społecznikiem, wychowawcą i patriotą, ale także "dużym dzieckiem", które uwielbia się bawić. Dla mnie harcerstwo to już nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ono częścią mojego życia i nie wyobrażam sobie, bym mogła schować mój mundur głęboko w szafie i zapomnieć o tym, kim jestem - mówi nam wieloletnia harcerka, Anna Dobrakowska, instruktorka zespołu promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. - Harcerstwo ukształtowało moją tożsamość, pomogło znaleźć odpowiedź na pytanie: kim naprawdę jestem i co chcę w życiu robić? Nauczyło mnie odpowiedzialności i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach - dodaje Dobrakowska.

Teraz działania harcerzy polegają przede wszystkim na wspieraniu ludzi, którzy w danym momencie potrzebują pomocy. Oczywiście nie brakuje również różnych form zabawy.

- Nie jest prawdą, że harcerz tylko biega po lesie w krótkich spodenkach i śpi w dziurawym namiocie, choć jest to także elementem harcerskiej przygody. Harcerstwo, które jest w Polsce odpowiednikiem światowego skautingu, to tak naprawdę "jedność w różnorodności" - dodaje Ania Dobrakowska, która obecnie pełni również funkcję rzecznika prasowego Chorągwi Śląskiej ZHP.

Po prostu działaj

Wyjdź w świat,
zobacz, pomyśl - pomóż,
czyli działaj

To Wędrownicza Dewiza. I właśnie na takim działaniu opiera się cała idea i przesłanie, jakie niosą ze sobą harcerze. Bardzo możliwe, że właśnie to przyciąga młodych ludzi do tej organizacji. Mogą bowiem zaangażować się całym sobą, doskonalić swoje umiejętności i rozwijać się.

- Harcerstwo ciągle jest popularne. Łącznie we wrocławskim hufcu jest około 1000 osób. Najwięcej chętnych znajdujemy w szkołach podstawowych - wypowiada się dla redakcji MM komendant wrocławskiego hufca Krzysztof Kołodziejczak.

Oprócz działania na rzecz pomocy innym, młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania.

- Harcerska służba to nie przykry obowiązek, ale droga do samorozwoju. Harcerz nigdy nie stoi w miejscu, a jego zainteresowania, hobby wyznaczają kierunek, w którym podąża. Gdy ktoś chce jeździć konno, może to czynić w drużynie kawaleryjskiej. Gdy ktoś lubi skakać ze spadochronu, może wstąpić do drużyny spadochronowej, a gdy ktoś potrafi grać na jakimś instrumencie, może rozwijać swój talent w drużynie artystycznej. Specjalności w harcerstwie jest wiele, każdy znajdzie tu coś dla siebie - opowiada Anna Dobrakowska.

- U nas we Wrocławiu mamy m.in. żeglarstwo, krótkofalarstwo, turystykę, ratownictwo medyczne, survival czy też kajakarstwo. Młodzież może dzięki temu zdobyć odpowiednie uprawnienia - dodaje Krzysztof Kołodziejczak.

Harcerze, jak widać, chcą łączyć przyjemne z pożytecznym.

To też zobowiązania

Mam szczerą wolę
całym życiem pełnić służbę
Bogu i Polsce,
nieść chętną pomoc bliźnim
i być posłusznym
Prawu Harcerskiemu

Przyrzeczenie Harcerskie

Chętnych do wstąpienia w szeregi harcerzy jest wielu, muszą oni jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że harcerstwo to nie tylko przyjemności, ale również zobowiązania. Każdy na początku swojej drogi harcerskiej musi złożyć przyrzeczenie, wyciągając przy tym dwa palce w kierunku ognia. Dopiero wówczas stanie się pełnoprawnym harcerzem.

- Każdy daje tej organizacji coś od siebie, pamiętając o Prawie i Przyrzeczeniu, które wyznaczają wspólne normy postępowania - tłumaczy Anna Dobrakowska.

To na pewno nie jest łatwe, zwłaszcza że Prawo Harcerskie wymaga od młodych ludzi wiele wyrzeczeń. Harcerz nie może na przykład palić papierosów ani pić alkoholu, gdy tymczasem jest to niemalże nieodłączny element imprez i zabaw z rówieśnikami. Nic dziwnego, że wielu określa harcerstwo jako test wytrzymałości. Młody człowiek może się przekonać, czy ma wystarczająco silną wolę.

Wieczna wędrówka

Wędrownik
zna radość trudnych zwycięstw,
urok przyrody, piękno zdobywania
samotnie niewydeptanych ścieżek.

To fragment Kodeksu Wędrowniczego. Te kilka linijek tekstu zawiera w sobie ogromną część charakterystyki życia harcerskiego.

- Bycie członkiem harcerskiej rodziny oznacza bycie przyjacielem i posiadanie wielu przyjaciół, na których pomocną dłoń można liczyć zawsze i wszędzie - właśnie to uważa za najistotniejsze w harcerstwie Ania Dobrakowska.

Biwaki, festiwale, zabawy oraz przede wszystkim organizowanie akcji na rzecz pomocy innym - na tym właśnie opiera się dzisiejsza działalność harcerzy.

Kilka słów o historii

Ekspozycja na rynku została przygotowana z okazji ogłoszenia przez Senat roku 2008 rokiem Olgi i Andrzeja Małkowskich. Małkowscy to wybitni twórcy polskiego harcerstwa. Przyczynili się do późniejszego kształtu tej organizacji. Dzisiaj te postacie stanowią wzór dla polskich harcerzy.

- Być harcerzem to znaczy być kimś wyjątkowym, kimś kto kierując się stworzonym przez Roberta Baden-Powella, Andrzeja i Olgę Małkowskich, Aleksandra Kamińskiego wartościami i ideami pragnie poznawać drugiego człowieka i otaczający nas świat - twierdzi Ania Dobrakowska.

W 2007 roku obchodziliśmy 100-lecie skautingu światowego. Najważniejszy światowy zlot odbył się wówczas w Jamboree na wyspie Brownsee w Wielkiej Brytanii. W Polsce zlot miał miejsce w Kielcach. Tymczasem już wkrótce, bo w 2010 roku, minie 100 lat od powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Polscy harcerze z pewnością przygotują coś szczególnego na tę okoliczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto