Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hejnał Szczecinka. Co o nim sądzicie? Może pora na zmianę? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Hejnał rozbrzmiewa z ratuszowej wieży w południe
Hejnał rozbrzmiewa z ratuszowej wieży w południe
Hejnał Szczecinka na cenzurowanym. Szczecinecki muzyk uważa, że pora na zmianę socrealistycznej melodii.

Każdy mieszkaniec Szczecinka zna tę melodię doskonale – w południe z ratuszowej wieży grzmią donośne dźwięki hejnału. To nagranie w wykonaniu trębacza Andrzeja Prokopowicza, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinku, który swego czasu przekazał nuty hejnału skomponowanego w bodajże jeszcze w latach 50. XX wieku.
Swojej krytycznej opinii na temat hymnu nie kryje Krzysztof „Ogień” Leśniewski, szczecinecki muzyk, swego czasu podpora rockowego zespołu Faust, a obecnie wychowawca wielu utalentowanych wokalistów w studiu wokalnym SAPiK.

CZYTAJ TEŻ:

- Na początek czym powinien być hymn – pisze pan Krzysztof. - Hymn (z greckiego hýmnos – pieśń pochwalna) to uroczysta i podniosła pieśń pochwalna o apostroficznym charakterze wypowiedzi. Moim zdaniem nasz hymn to piosenka próbująca nawiązać swoim charakterem do twórczości żołnierskiej, jednak raczej do tej socrealistycznej. Nie problem w tym, że jest prosta bo proste rzeczy bywają genialne, ale że jest prosta w negatywny sposób znaczenia tego słowa. Być może to tylko moje odczucie choć wiem, że nie odosobnione. Wolałby, aby tak cudowne miasto miało hymn spełniający definicję zamieszczoną wcześniej.

Muzyk podsuwa także pomysł, aby wśród mieszkańców Szczecinka zrobić ankietę na temat, co mieszkańcy sądzą o poziomie tego dzieła i czy ewentualnie powinno się pojawić nowe?

Utwór oficjalnym hejnałem Szczecinka stał się w roku 1978, gdy pieśń „Powróciłaś do nas ziemio”, za takowy została uznana. Z informacji przekazanych przez Andrzeja Prokopowicza wynika, że muzykę do niej skomponował Henryk Łabęda, dyrektor PSM w Szczecinku w latach 1952-1963. Tekst napisał zaś szczecinecki poeta Paweł Gołek–Narzęcki, szczecinecki poeta. Współpracował on m.in. z Leonardem Osenkowskim (dyrektorem PSM w latach 1965– 966 ) tworząc wiele piosenek o Szczecinku emitowanych w latach 50. w lokalnym radiowęźle.

O ile melodię hymnu większość mieszkańców miasta zna, o tyle słów już nie, bo z ratusza emitowana jest wersja bez nich. A warto się nad nimi pochylić, bo słowa nawiązują wprost do propagandy PRL o piastowskim rodowodzie Ziem Odzyskanych i powrocie ich do Macierzy.

Oto słowa „Powróciłaś do nas ziemio”
Szła wolność w piorunach jak burza
By wkroczyć zwycięsko w te drzwi
By Cię swoim zapachem odurzyć
I by radość największą Ci dać.
Ref: Powróciłaś do nas ziemio
Po ulewie krwi i gromów
Nigdy więcej obca przemoc
nie zrujnuje Twego domu
Złotem znów się łany mienią,
Polskie pieśni gra skowronek
i spokojne dzieci drzemią
gdy tak pieśni płynie ton.
Powróciłaś do nas ziemio
Po ulewie krwi i gromów
Nigdy więcej obca przemoc
nie zrujnuje Twego domu
Złotem znów się łany mienią,
Polskie pieśni gra skowronek
i spokojne dzieci drzemią
gdy tak pieśni płynie ton.
Nigdy więcej obca przemoc
nie zrujnuje twego domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto