Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ikony pisane sercem. Warsztaty ikonopisania w Parsęcku koło Szczecinka [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Autorzy ikon w parsęckim kościele
Autorzy ikon w parsęckim kościele Edyta Wieleba-Matyśniak
Trzynaście ikon Trójcy Świętej wzorowanej na kanonie ikony Adrieja Rublowa powstało podczas warsztatów pisania ikon w podszczecineckim Parsęcku.

To już kolejne warsztaty ikonograficzne organizowane przez miejscową parafią. Mają one już swoje grono uczestników, którzy doskonalą nie tylko swój warsztat malarski, ale oddają się modlitwie i rozmowie z Bogiem, bo też pisanie ikono jest po temu dobrą sposobnością. - Tym razem „zmierzyliśmy się” z wizerunkiem Trójcy Świętej autorstwa Adrieja Rublowa wzorując na nim swoje ikony – mówi Edyta Wieleba-Matyśniak, jedna z uczestniczek warsztatów. - Dziękuję uczestnikom i prowadzącej warsztaty Katarzynie Kobuszewskiej za wspólne godziny pracy, nowe doświadczenie.

W sumie powstało 13 ikon, wszystkie na deskach lipowych. Czym ikona różni się od zwykłego obrazu? Przede wszystkim jest wykonywana według pewnego kanonu, nie maluje się jej farbą olejną czy akrylową, a pisze w temperze jajecznej, która jest spoiwem złożonym z żółtek, octu winnego, wody i naturalnych pigmentów. Nakłada się ileś jej warstw, są kanony nakładania warstw cielesnych, sankiru (ciemny podkład pod wizerunek), który też ma swoje kolory. Również kolory szat, ułożenie materiału, mają swoje znaczenie. To masa niuansów i szczegółów, których nie sposób tu nawet przytoczyć, bo ikonopisom zgłębianie tajników tej sztuki zajmuje całe życie. Ikony pisze się na desce olchowej lub lipowej (drewno drzew liściastych jest mniej podatne na odkształcenia i wydzielanie żywicy), w której zatopione jest płótno powleczone 12 warstwami kredy i kleju króliczego.

Ikony kojarzą się z kościołami obrządku wschodniego. Ikona to nie jest obrazek, kolorowanka, tylko bardzo głęboki intelektualno-duchowy przekaz wewnętrzny, który wprowadza nas w tajemnicę obecności Pana Boga.

Andriej Rublow był średniowiecznym ruskim mnichem prawosławnym. Tworzył ikony, freski, miniatury oraz ilustracje, najwybitniejszy przedstawiciel moskiewskiej szkoły pisania ikon. Dzieła Rublowa wywarły wielki wpływ na malarstwo ikoniczne i były naśladowana przez innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto