Ile osób naprawdę żyje w Szczecinku? Różnice danych są szokujące [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Mieszkańców Szczecinka ubywa - pytanie tylko, w jakim tempie?
Mieszkańców Szczecinka ubywa - pytanie tylko, w jakim tempie? Rajmund Wełnic
Nieco ponad 31 tysięcy, 36, 35, a może prawie 40 tysięcy mieszkańców? Odpowiedź na pytanie, ile osób żyje w Szczecinku wcale nie jest prosta.

31 500, 36 700 35 308 i 39 827 – te wszystkie cztery liczby odnoszą do ogółu mieszkańców Szczecinka. I wcale nie chodzi o dane historyczne, ale jak najbardziej aktualne. Jak to możliwe?

CZYTAJ TEŻ:

Już wyjaśniamy. 31 500 – to ilość deklaracji śmieciowych złożonych w szczecineckim ratuszu. Liczba jest płynna, ale generalnie spada, głównie w rytm podwyżek cen wywozu odpadów.

Maleje także i kolejny wskaźnik, czyli liczba oficjalnie zameldowanych w Szczecinku. Na koniec zeszłego roku było 36 700. Teraz zapewne jeszcze ze 200 mniej zakładając, że co roku z meldunków ubywa 300-400 osób. Ta liczba wydawałaby się najbardziej logiczna i oczywista. Teoretycznie obowiązek meldunkowy nadal istnieje i pobyt dłuższy niż 30 należy zgłosić do urzędu miasta, ale w praktyce wiele osób żyje bez meldunku.

Z kolei 35 308 to suma wiernych wykazywanych przez wszystkie szczecineckie parafie katolickie. To jednak mocno szacunkowa liczba, bo opiera się głównie na meldunkach z urzędu.

Jest nas prawie 40 tysięcy?

Ale skąd liczba 39 927? W granicach 40 tysięcy Szczecinek miał ostatni raz dekadę temu, gdy przyłączał Trzesiekę i Świątki. Taką liczbę mieszkańców miasta podawana jest w celach statystycznych, aby określić liczbę żyjących w danej gminie, w czasie szczepień przeciwko Covid-19.

Wydaje się, że ta liczba może oddawać najbardziej stan faktyczny. Jak czytamy - przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje adres zamieszkania na podstawie 5 źródeł danych. Algorytm został skonstruowany tak aby wyznaczony adres był jak najbardziej zbliżony do faktycznego adresu zamieszkania zaszczepionego pacjenta, biorąc także pod uwagę takie czynniki jak kompletność danych i ich jakość. 5-stopniowy algorytm przyporządkowujący adresy korzysta z baz danych w następującej kolejności: Centralny Wykaz Ubezpieczonych (obejmuje ubezpieczonych w ZUS i KRUS, w tym osoby zgłoszone do ubezpieczenia), adres podany przez pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta lub adres podany podczas wizyty lekarskiej, adres podany przez pacjenta podczas szczepienia rejestrowany przez pracownika medycznego w Karcie Szczepień, adres zameldowania pacjenta wg rejestru PESEL oraz adres placówki, w której zostało wykonane szczepienie (wykorzystanie tej bazy danych ma charakter uzupełniający algorytm).

Ilu jest mieszkańców Szczecinka?

Dokładne oszacowanie, ilu jest mieszkańców Szczecinka wydaje się trudne do zrealizowania, nawet w czasie trwającego spisu powszechnego. Ale wydaje się, że prawda leży gdzieś pomiędzy powyższymi danymi, z których każda ma słabsze strony. Wiadomo, że liczba deklaracji śmieciowych jest zaniżona z oczywistych powodów. Meldunki też rozjeżdżają się z rzeczywistością, bo obowiązek ten jest tylko na papierze.

Wydaje się, że blisko stanu faktycznego mogą być dane z akcji szczepień, a to by znaczyło, że tempo wyludniania Szczecinka nie jest aż tak duże.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie