Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jacek Goliński szefem Energi. W tle wielka fuzja energetyczna

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Jacek Goliński (w środku) w czasach kierowania kopalnia soli Salino
Jacek Goliński (w środku) w czasach kierowania kopalnia soli Salino nasze miasto inowrocław
Od wtorku (12 grudnia) prezesem koncernu Energa został pochodzący ze Szczecinka Jacek Goliński. Na fotel szefa energetycznego giganta przechodzi z zarządu spółki Orlen Paliwa.

Rada nadzorcza koncernu Energa zmian w zarządzie firmy dokonała w minionym tygodniu powołując m.in. nowego prezesa. Został nim Jacek Goliński, który od października kierował Orlenem Paliwa, spółką-córką paliwowego giganta, a zajmującej się hurtową sprzedażą paliw. Wcześniej z kolei był szefem kopalni soli Solino z Inowrocławia. Dla Jacka Golińskiego to niejako powrót do Energi, bo pracował tam już w latach 2007-13 będąc pełnomocnikiem zarządu nadzorującym realizację planów handlowych.

Informacja dla mieszkańców naszego regionu jest o tyle ciekawa, że Jacek Goliński pochodzi ze Szczecinka. To syn zmarłego tragicznie Mariana Golińskiego, wieloletniego burmistrza Szczecinka i posła, a brat Małgorzaty Golińskiej, obecnej poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceminister środowiska.

I ją spytaliśmy o komentarz do nominacji: - Szkoda, że nie zadawaliście mi takich pytań, gdy brat był dyrektorem w Enerdze w czasach rządów Platformy Obywatelskiej – mówi Małgorzata Golińska. – Brat do wszystkiego doszedł sam, bez żadnej mojej czy ojca protekcji, proszę prześledzić jego dotychczasową karierę.

Jacek Goliński ukończył Politechnikę Koszalińską na kierunku zarządzania i marketingu oraz studia podyplomowe z agroekonomiki i MBA. Poza pracą w Enerdze, gdzie także zajmował się klientami strategicznymi i w PKP Energetyka, był zatrudniony w firmach Carlsberg, Wella Polska, Zakładach Tłuszczowych Kruszwica i prowadził własną firmę doradztwa energetycznego.

Zmiana w kierownictwie Energi ma zapewne związek z planami wielkiej, energetycznej fuzji. W zeszłym tygodniu Orlen ogłosił wezwanie do kupna wszystkich, 100 procent akcji Grupy Energa. W komunikacie firma pisze, że Orlen ma plany budowy silnego koncernu multienergetycznego i rozwijania branży produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Nic więc dziwnego, że w kontekście planowanej transakcji większościowy właściciel obu spółek – czyli Skarb Państwa – doprowadził do zmian w zarządzie firmy mającej być wykupioną.

W wywiadzie dla Gazety Prawnej prezes Orlenu Daniel Obajtek mówi, że krok ten nie jest niczym zaskakującym i konkurencja (BP, OMV, Shell) od dawna tworzy koncerny multienergetyczne. - Nie robimy więc niczego, czego świat już nie zrobił 15–20 lat temu – stwierdził w wywiadzie dla Gazety Prawnej. - Ponadto energetyka to żadna nowość dla Orlenu. Jesteśmy czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce i mamy bardzo duże doświadczenie w energetyce niskoemisyjnej, jesteśmy pionierem mocy wytwórczych opartych na gazie ziemnym.

Skarb Państwa ma w Enerdze 51,52 procent udziałów, z tego część uprzywilejowanych, co daje mu ponad 64 procent głosów na walnym zgromadzeniu wspólników. Grupa Energa jest jedną z czterech firm dominujących na polskim rynku energii elektrycznej – wytwarza ją oraz dostarcza do ponad 3 milionów klientów, głównie na terenie północnej i środkowej Polski. Zatrudnia około 10 tysięcy pracowników i miała kilka lat temu ponad 10 miliardów złotych obrotu rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jacek Goliński szefem Energi. W tle wielka fuzja energetyczna - Szczecinek Nasze Miasto

Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto