Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek? Co znaczy oliwa extra virgin, a czym jest oliwa light? Sprawdź, które rodzaje oliwy są najzdrowsze

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Oliwa z oliwek to polecany rodzaj tłuszczu, który można i warto jeść codziennie. Jej wybór jest jednak tak duży, że kupno tej najzdrowszej może przysparzać trudności. 

Sprawdź, jak wybrać najlepszą oliwę w sklepie. Wyjaśniamy, co oznaczają określenia podawane na etykietach tego produktu. 

Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Oliwa z oliwek to polecany rodzaj tłuszczu, który można i warto jeść codziennie. Jej wybór jest jednak tak duży, że kupno tej najzdrowszej może przysparzać trudności. Sprawdź, jak wybrać najlepszą oliwę w sklepie. Wyjaśniamy, co oznaczają określenia podawane na etykietach tego produktu. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. serezniy/123RF
Oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych tłuszczów kulinarnych, który wyróżnia uniwersalne zastosowanie. Można na niej smażyć, dodawać do sałatek, a nawet jeść z chlebem, bo wiele rodzajów ma wspaniały smak. Olej z oliwek obfituje w substancje, które chronią serce i kości, jednak nie każdy jest równie wartościowy. Sprawdź, jak powinna być oznaczona najlepsza oliwa z oliwek i jak czytać określenia umieszczone na butelce.

Spis treści

Dlaczego oliwa z oliwek jest zdrowa?

Oliwa z oliwek, tak jak i inne naturalne oleje roślinne, są zalecanym źródłem tłuszczów w diecie – obok produktów, z których są pozyskiwane, czyli nasion oleistych, orzechów, pestek i oliwek.

W oliwie i tłuszczach roślinnych, zwłaszcza niepoddanych oczyszczaniu, czyli nierafinowanych, występują witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, m.in. witaminy E i K, a także wit. A – w postaci karotenów, które nadają olejom żółty kolor. W olejach mogą być też zawarte inne przeciwutleniacze, np. zielony chlorofil czy korzystne dla serca fitosterole. To jednak domena oliw gatunkowych o wyrazistym zapachu i smaku.

Czytaj także: Odmładza i chroni mózg przed demencją. To znacznie zdrowszy zamiennik majonezu i margaryny

Antyoksydacyjne związki w oliwie chronią przed utlenianiem (jełczeniem) nie tylko lipidy, którym towarzyszą, ale także elementy ludzkich tkanek. W ten sposób spowalniają procesy ich degeneracji, która prowadzi do przyspieszonego starzenia się i rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Choć wbrew obiegowym opiniom oliwa nie jest skarbnicą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które znacznie łatwiej zapewniać sobie z olejem rzepakowym, dominują w niej kwasy jednonienasycone. To kwas oleinowy, który ma stwierdzone właściwości wspierające układ krążenia, wątrobę czy skórę. Związki zawarte w oliwie wspomagają ponadto profilaktykę osteoporozy i kostno-stawowych chorób zapalnych, a także cukrzycy typu 2 i choroby Alzheimera.

Wysokie spożycie dobrej jakości oliwy może obniżać ryzyko rozwoju wszystkich nowotworów o ponad 30 procent.

Jak kupować oliwę? Sprawdź w naszej galerii.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek?

Najlepsza oliwa z oliwek to ta jak najmniej przetworzona, a więc najzdrowsza. Taką warto jeść na zwłaszcza na surowo i dodawać do potraw przy ich serwowaniu. Należy jednak liczyć się z tym, że im większa obfitość przeciwutleniaczy w oliwie, tym ostrzejszy jej smak. Osoby, które preferują łagodniejsze gatunki, będą więc czerpać mniejsze korzyści z jej spożywania, choć wciąż będą one znaczące.

Zobacz: Olej słonecznikowy może mieć skład zupełnie jak oliwa z oliwek.

Warto przy tym wspomnieć, że wymagania co do najlepszych oliw są niebagatelne – to produkt, który przechodzi najbardziej skomplikowaną procedurę oceny organoleptycznej, co jest związane z wysokimi wymaganiami jakościowymi.

Podstawowe kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

  • ciemna butelka – chroni oliwę przed światłem, które rozkłada jej cenne składniki; podobnie działa puszka, jednak polecanym materiałem opakowań jest nieaktywne chemicznie szkło,
  • niska kwasowość – polecana jako jedyna zdrowa, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra virgin) powinna mieć kwasowość wynoszącą 0,2-0,8 procent,
  • określone pochodzenie – zdefiniowany rejon geograficzny, z którego pochodzą oliwki użyty do produkcji oliwy, to gwarancja lepszej jakości i smaku w porównaniu z tymi, które stanowią jej mieszanki, warto więc szukać europejskich znaków IGP lub DOP,
  • niedawna data tłoczenia – oliwa ma dobrą jakość przez 1,5-2 lata, a im jest świeższa, tym zdrowsza.

O tym, w jaki sposób została przetworzona konkretna oliwa, mówią jednak różne informacje na etykiecie. Liczba kategorii określających sposób jej produkcji może przyprawiać o lekki zawrót głowy. Określenia stosowane w europejskiej klasyfikacji oliwy są przy tym używane dla olejów z innych surowców. Warto wiedzieć, jak je odczytać.

Sprawdź, jak wybierać dobrą oliwę z oliwek. Wyjaśniamy, co oznaczają kluczowe określenia, jakie widnieją na butelce z oliwą.

Polecamy także:

Dodaj firmę Autopromocja

Patelnie w najlepszych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek? Co znaczy oliwa extra virgin, a czym jest oliwa light? Sprawdź, które rodzaje oliwy są najzdrowsze - Strona Zdrowia

Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto