Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Dołgie nadal dla motorówek. Veto radnych

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Widok na Dołgie z satelity
Widok na Dołgie z satelity Google Maps
Rada Powiatu Szczecinek nie zgodziła się na wprowadzenie strefy ciszy na jeziorze Dołgie na pograniczu gminy wiejskiej Szczecinek i Białego Boru.

Radni zajęli się uchwałą o ustanowieniu strefy nad jeziorem Dołgie, ale projekt upadał. Po długiej dyskusji za był tylko jeden radny, pozostali albo głosowali przeciw lub się wstrzymali. Padły argumenty, że nie znalazł się w niej zapis, iż zakaz poruszania się łodziami z silnikiem spalinowym nie dotyczyłby dzierżawcy jeziora. Nie wykonano także badań akustycznych powodowanych przez motorówki czy skutery wodne.

- Rozumiem, że mogą być wątpliwości formalne, ale radnym przede wszystkim zabrakło wrażliwości ekologicznej i dobrej woli, aby uchwałę przyjąć. Przede wszystkim przepisy ustawy odgórnie stanowią, że zakaz nie dotyczy policji, służb ratunkowych, rybaków i utrzymujących linię brzegową – mówi Paweł Szycko, pomysłodawca uchwały, który wraz z grupą mieszkańców zebrał blisko 900 podpisów pod projektem. – Oczywiście nie mamy nic przeciwko, aby rybacy-dzierżawcy mogli pływać po Dołgiem, zgłosiliśmy taką autopoprawkę i radni bez problemu mogli ją przyjąć na sesji.

Co do badań akustycznych to Paweł Szycko mówi, że brak jest metodologii ich przeprowadzenia: - W ostatni weekend na jeziorze pływały cztery skutery, to wtedy trzeba robić to badanie, czy czaić się aż nikogo nie będzie? – nasz rozmówca mówi, że jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnej sprawie, który stanowi, że takie badania przy ustanawianiu strefy ciszy nie są konieczne. – Do tematu jednak wrócimy, wykonamy te badania i jeszcze raz spróbujemy radnych przekonać do naszych racji.

- Radni nie znaleźli przesłanek do jej podjęcia – komentuje decyzję Rady Piotr Rozmus, rzecznik prasowy starostwa w Szczecinku.

Jezioro Dołgie to typowe jezioro rynnowe, polodowcowe. Jest długie i wąskie - rozciąga się na długości blisko 17 kilometrów. Prawie całą linię brzegową porasta las. To enklawa ciszy, spokoju i zieleni. Jezioro na pograniczu dwóch gmin (Szczecinek i Biały Bór) jest także rajem dla wędkarzy, w jego głębinach (największa głębokość to 21 metrów) można złowić piękne okazy szczupaków, okoni, linów, płoci, pstrągów (w ośrodku zarybieniowym) i karpi, krasnopiór czy leszczy.

Nad brzegami Dołgiego powstało wiele działek rekreacyjnych, domków letniskowych, w sezonie w lesie robić można namiot lub przyczepę kempingową. Turystów kusi wypoczynek na łonie przyrody.

Ostatnio jednak z tym jest kłopot, bo na jeziorze – na którym do niedawna obowiązywała strefa ciszy – zaczęły się pojawiać hałaśliwe motorówki i skutery wodne. Uciążliwy sprzęt pływający przeszkadza także właścicielom terenów wypoczynkowych. – Problem narasta, zwłaszcza w sezonie, nie jest może mocno dokuczliwy, ale zaczyna powoli być – mówi Paweł Szycko.

Projekt uchwały przewidywał, że po akwenie nie będzie można pływać łodziami z silnikami spalinowymi. Dopuszczalne są wiosła, żagle i napęd elektryczny. – Postulujemy to nie tylko w trosce o jakość odpoczynku, ale i przyrodę – Paweł Szycko mówi, że pędzące motorówki i skutery nie tylko hałasują i smrodzą spalinami, ale wzbudzają wysokie fale, które zalewają i wymywają z gniazd pisklęta ukryte w trzcinowiskach i zaroślach nad brzegiem.

- Dołgie to specyficzne jezioro, wąskie, gdzie odgłos silnika odbija się od ściany lasy zwielokrotniając echem – dodaje nasz rozmówca. – Spokojnie można tu zrezygnować z napędu spalinowego. To nie miejskie jezioro, jak Trzesiecko, czy wielki akwen jak Pile, który trudno przepłynąć tylko na wiosłach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto