Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec szkoły przy ulicy Pomorskiej w Barwicach? Ważna decyzja samorządu [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szkołę przy Pomorskiej otwarto w roku 1960
Szkołę przy Pomorskiej otwarto w roku 1960 Rajmund Wełnic
Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku szkolnego wszyscy uczniowie w Barwicach będą się uczyć w jednej. Gmina chce przenieść dzieci ze szkoły z ulicy Pomorskiej do szkoły na Moniuszki.

Zgodę na przeprowadzkę z Pomorskiej na Moniuszki dali już barwiccy radni.

– Jesteśmy już także po rozmowach z kuratorem oświaty, który musi wydać pozytywną opinię, bo procedura jest dokładnie taka sama, jak przy likwidacji szkoły –

burmistrz Barwic Mariusz Kieling wyjaśnia, że tym razem nie będzie to oczywiście likwidacja placówki oświatowej i wstępna zgoda kuratora już jest. Na razie więc rodzice są powiadomieni o zamiarze przeniesienia siedziby szkoły.

CZYTAJ TEŻ:

Formalnie bowiem w Barwicach jest jedna podstawówka, ale w dwóch lokalizacjach – w gmachu przy Pomorskiej uczą się dzieci z „zerówki” i klas I-III, a przy Moniuszki starsze klasy. Samorządowcy tłumaczą, że z uwagi na koszty chcą wszystkie klasy (za wyjątkiem „zerówki”, która pozostanie w dobudówce przy szkole przy Pomorskiej) ulokować w jednym budynku.

- Przy ulicy Moniuszki spokojnie wszyscy się pomieszczą – Mariusz Kieling mówi, że w barwickiej szkole jest w sumie około 560 uczniów, z tego na Pomorskiej uczy się 170. I dodaje, że argumentem za przenosinami są oszczędności – na potrzeby oświaty trzeba będzie utrzymywać tylko jeden budynek. Na dodatek ogrzewany taniej, bo z własnej kotłowni, a nie z kotłowni ZGM opalanej gazem, który dramatycznie w Barwicach zdrożał.

A co z budynkiem po dawnej podstawówce? Ostatecznych decyzji jeszcze nie ma, ale władze Barwic chciałyby tam ulokować albo Środowiskowy Dom Samopomocy lub Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Obie te instytucje mieszczą się w niewielkim budynku przy ulicy Czaplineckiej. – Jedną, jeszcze nie wiemy którą, bo trwają prace planistyczne, przenieść na Pomorską – burmistrz Barwic dodaje, że znalazłoby się tam także miejsce na Centrum Usług Wspólnych obsługujące administracyjnie także oświatę.

Przypomnijmy, że szkołę przy ulicy Moniuszki oddano do użytku w roku 2003 na potrzeby utworzonych nieco wcześniej gimnazjów. I właśnie przez lata – potem także razem z liceum w Zespole Szkół – funkcjonowało tam barwickie gimnazjum (6-klasowa podstawówka działała nadal na Pomorskiej). Po niedawnej likwidacji szkół tego typu i przywróceniu 8-klasowej podstawówki nie obeszło się bez perturbacji – był np. pomysł utworzenia drugiej podstawówki, co jednak w niewielkiej gminie – zwłaszcza w obliczu niżu demograficznego – nie miało większego sensu. Ostatecznie zdecydowano się na jedną podstawówkę w dwóch siedzibach – tam też trafiła część dzieci ze zlikwidowanej kilka lat temu podstawówki w Piaskach.

Najpewniej więc już od września 2022 w gminie zostanie barwicka podstawówka w jednej siedzibie i szkoła w Starym Chwalimiu. Pewne obawy rodziców mogła budzić wizja kontaktów maluchów z młodszych klas ze starszymi uczniami. – Nie ma takiego ryzyka, „zerówka” pozostaje w dobudówce przy Pomorskiej, a przy Moniuszki klasy I-III będą miały swój segment z osobnym ogródkiem jordanowskim – dodaje Mariusz Kieling.

To jednak koniec pewnej epoki… Barwicka podstawówka przy Pomorskiej działała od roku 1960, gdy wybudowano na jej potrzeby okazały gmach. Wybudowana z przeznaczeniem na 350 uczniów szkoła przez lata mieściła ich w granicach 600 – 800 w 18 – 22 oddziałach. Przed kilka dekad ukończyło ją kilka pokoleń barwiczan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto