Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku. Grają kandydaci na wirtuozów [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Magnus Poulsen, uczeń PSM Szczecinek, szykuje się do występu
Magnus Poulsen, uczeń PSM Szczecinek, szykuje się do występu Rajmund Wełnic, Gawex
W Szczecinku trwa 39. Konkurs Młodego Muzyka, jeden z najbardziej prestiżowych krajowych przeglądów talentów w kategorii instrumentów dętych drewnianych z półwieczną historią.

Przesłuchania konkursowe w Państwowej Szkole Muzycznej w Szczecinku trwają od czwartku do soboty. Tego dnia (11 maja) o godzinie 18 zapraszamy do auli PSM na ogłoszenie wyników i koncert finałowy z udziałem laureatów.

39. Konkurs Młodego Muzyka objęty jest patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Do rywalizacji konkursowej w czterech grupach wiekowych stanęło blisko 150 uczniów z klas instrumentów dętych drewnianych w wieku od 8 do 19 lat, z 68 szkół muzycznych z całej Polski. Szczecinecką szkołę muzyczną reprezentuje 7 uczniów.

Młodzi muzycy będą oceniani przez pięcioosobowe Jury złożone z profesorów wyższych uczelni muzycznych. Szkoła, której ekipa uzyska najwyższą punktację ogólną, otrzyma puchar przechodni burmistrza Szczecinka. Sponsorami Konkursu są: Burmistrz Miasta Szczecinek, Starosta Powiatu Szczecineckiego oraz firma KRONOSPAN.

Rok 2019 jest rokiem szczególnym, bowiem Konkurs Młodego Muzyka obchodzi jubileusz 50–lecia powstania. - Pomysł stworzenia forum artystycznych prezentacji młodych talentów oraz wymiany doświadczeń pedagogicznych zrodził się w roku 1968 i był, jak na owe czasy, śmiało powziętą, ambitną inicjatywą dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinku Janusza Reszke oraz zespołu nauczycieli – informuje Agnieszka Orłowska, dyrektor PSM.

Pierwszy KMM odbył się w maju 1969 roku i od tej pory na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych imprez muzycznych w Polsce. W tym czasie w konkursie wzięło udział kilka bez mała 4 tysiące uczestników z 2037 szkół z Polski, Niemiec, Węgier, Francji, Ukrainy, Holandii i Litwy, dla których muzyczne konfrontacje w Szczecinku stały się ważnym etapem w rozwoju ich kariery. - Setki nauczycieli i akompaniatorów, dziesiątki jurorów, którymi byli najznakomitsi pedagodzy – instrumentaliści reprezentujący polskie i zagraniczne uczelnie muzyczne, przyjeżdżali do Szczecinka wielokrotnie, aby posłuchać najzdolniejszych młodych wykonawców i docenić wciąż rosnący poziom artystyczny konkursowych prezentacji – dodają organizatorzy.

Dwa słowa wyjaśnienia dla laików – instrumenty dęte drewniane wcale nie muszą być wykonane z drewna. Ich cechą charakterystyczną jest drewniany stroik, bądź krawędź, o którą rozpraszany jest strumień powietrza. Do takich instrumentów zaliczamy m.in. flety, klarnet, obój, fagot, czy saksofon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto