Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach: jedyne takie miejsce w Polsce. Co tam zobaczyć? Najważniejsze informacje: cennik, godziny otwarcia

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Tarnowskie Góry słyną z długiej tradycji górniczej – nic więc dziwnego, że to właśnie tam znajdziemy jeden z najważniejszych zabytków dawnego przemysłu. Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach to jedyne takie miejsce w Polsce. Podczas zwiedzania czeka was sporo niespodzianek… W naszym artykule znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące tego miejsca, m.in.: cennik, godziny otwarcia czy wskazówki dojazdowe.

Spis treści

Zabytkowa Kopalnia Srebra – jedyna taka w Polsce

Ciemny korytarz stanowi część trasy turystycznej
Kopalnia w Tarnowskich Górach może poszczycić się niezwykle interesującą trasą turystyczną.

CC BY-ND 2.0Flickr.com / Mariusz Cieszewski / Ministerstwo Spraw Zagranicznych / CC BY-ND 2.0

Ta dawna kopalnia to atrakcja wyjątkowa na skalę całego kraju – właśnie tam znajdziecie jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną, na której możliwe jest zobaczenie dawnego miejsca wydobycia kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Jej początki sięgają założenia państwowej kopalni „Fryderyk”. Na terenie miasta na olbrzymią skalę produkowano także cynk – w XIX wieku Tarnowskie Góry zaspokajały połowę globalnych potrzeb na surowiec. W tamtym czasie powstała Sztolnia Czarnego Pstrąga, która – podobnie jak kopalnia – w 2017 roku została wpisana na listę UNESCO.

W XX wieku surowce zaczęły się wyczerpywać, a kopalnię zamknięto na dobre w 1913 roku. Dzięki działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 1976 roku udało się udostępnić fragment kopalni turystom. Od tego czasu atrakcja zyskała miano pomnika historii i stała się Punktem Kotwicznym na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Tarnowskie Góry: dojazd do kopalni srebra. Mapa

Zabytkowa Kopalnia Srebra zlokalizowana jest w Tarnowskich Górach (woj. śląskie) przy ul. Szczęść Boże 81. Od największych miast Polski dzieli ją odległość:

  • Warszawa – ok. 289 kilometrów,
  • Kraków – ok. 125 kilometrów,
  • Łódź – ok. 197 kilometrów,
  • Wrocław – ok. 187 kilometrów,
  • Poznań – ok. 375 kilometrów,
  • Gdańsk – ok. 515 kilometrów,
  • Szczecin – ok. 568 kilometrów.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach: zwiedzanie. Użyteczne informacje

Zwiedzanie trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin (na spacer podziemną trasą należy stawić się ok. 15 minut wcześniej). Temperatura w kopalni jest dosyć niska i wynosi ok. 10 stopni Celsjusza – na czas zwiedzania warto ubrać się bardzo ciepło (o dodatkowym swetrze lub kurtce warto pamiętać szczególnie latem, kiedy nakładamy na siebie cienkie materiały). Na terenie parku znajduje się bezpłatny parking. Użytkownicy wyszukiwarki Google doceniają także przewodników, którzy opowiadają o historii kopalni srebra z ogromną pasją.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach: cennik. Czy można kupić bilety online?

Tak, bilety można kupić online na stronie internetowej kopalni. Będąc w Tarnowskich Górach, koniecznie wygospodarujcie czas na zwiedzenie tego miejsca – w końcu to jedyne takie w całym kraju. Ceny biletów nie wydają się wygórowane – jaki jest koszt zwiedzenia tej atrakcji?

  • Bilet normalny – 65,00 zł
  • Bilet ulgowy – 55,00 zł
  • Bilet rodzinny (2+1) – 169,00 zł

Po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest także zwiedzanie w j. angielskim, niemieckim, czeskim lub rosyjskim – w takim przypadku cena biletu normalnego wzrasta do 90 zł, natomiast biletu ulgowego – do 80 zł.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach: godziny otwarcia

Zabytkową Kopalnię Srebra można zwiedzać przez cały rok. W zależności od miesiąca, godziny otwarcia różnią się od siebie. Kiedy miejsce jest dostępne dla gości?

  • styczeń, luty: od wtorku do niedzieli (9:00-15:00)
  • marzec–maj: od poniedziałku do niedzieli (9:00-15:00)
  • czerwiec–sierpień: od poniedziałku do piątku (9:00-15:00) i w weekendy (9:00-16:00)
  • wrzesień–grudzień: od poniedziałku do niedzieli (9:00-15:00)

Kiedy kopalnia srebra jest nieczynna?

  • 1 i 6 stycznia,
  • 1. dnia Wielkanocy,
  • Święto Bożego Ciała,
  • 1 listopada,
  • 24 – 26 grudnia,
  • 31 grudnia.

Skansen Maszyn Parowych – atrakcja dla miłośników techniki w każdym wieku

Obok kopalni, w godzinach jej otwarcia, dla turystów dostępny jest wyjątkowy skansen, w którym prezentowane są maszyny parowe. Najstarsza z nich została wyprodukowana w 1883 roku. Na liście potężnych eksponatów są m.in. maszyna parowa napędzająca ekshaustor, tłokowa próżniowa z kołem zamachowym, wyciągowa czy pompa parowa, a to dopiero początek. Skansenem z pewnością będą zachwyceni wszyscy miłośnicy techniki i historii – bez względu na wiek. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, jeżeli zakupicie bilet do kopalni.

Podziemna trasa i rejs łodzią – największe atrakcje kopalni srebra

Powodem, dla którego do kopalni srebra zjeżdżają turyści z całego świata, jest ulokowana w niej podziemna trasa wpisana na listę UNESCO – to właśnie tam uruchomiono pierwszą maszynę parową na Górnym Śląsku. Korytarze usytuowane 40 metrów pod ziemią prowadzą zwiedzających przez fragmenty dawnej kopalni „Fryderyk” i łączą jej trzy szyby – „Żmija”, „Szczęść Boże” i „Anioł”.

Trasa ma długość aż 1740 metrów, pomaga w przywyknięciu do panujących w niej warunków i zrozumieniu, z czym tak naprawdę wiązała się praca górnika. Nie traćcie jednak czujności, bo po drodze miniecie jedyny w Europie lej krasowy znajdujący się na terenie kopalni, a długą wędrówkę przerwie podziemny rejs łodzią, który wasz spacer o ok. 270 metrów. W nadszybiu kopalni znajdziecie za to centrum edukacji, w którym dowiecie się wielu cennych informacji na temat wydobycia kruszców srebra, ołowiu i cynku w okolicach miasta.

Zobacz także: Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Kiedy są otwarte? Przydatne informacje na temat zwiedzania podziemnych komór i korytarzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto