Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kredyt na drożejące inwestycje powiatu Szczecinek. Zaczną spłacać za... 10 lat

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Sesja Rady Powiatu Szczecinek
Sesja Rady Powiatu Szczecinek starostwo Szczecinek
Powiat szczecinecki zaciągnie kredyt na około 10 milionów złotych. Jego spłatę zaplanowano do końca roku... 2036. To pokłosie drożejących inwestycji.

Taką decyzję – przy 11 głosach „za” i 5 „wstrzymujących” podjęła na ostatniej sesji Rada Powiatu Szczecinek. Zaciąganie długoterminowych kredytów przez samorządy nie jest niczym niezwykłym, robią tak niemal wszystkie, aby mieć pieniądze głównie na inwestycje i udział własny do licznych, dotowanych projektów. Czasami także „roluje” się stare długi, aby uzyskać lepsze warunki lub odroczyć spłatę na lata późniejsze.

I tak właśnie robi teraz szczecineckie starostwo – uchwała pozwala zarządowi powiatu na zaciągnięcie 14,5-milionowego kredytu na „spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych i zaciągniętych pożyczek i kredytów oraz finansowanie planowanego deficytu, w tym na sfinansowanie zadań inwestycyjnych zaplanowanych do realizacji w 2022 roku”. Ze słów starosty szczecineckiego Krzysztofa Lisa wynikało co prawda, że faktycznie kredyt będzie nieco mniejszy (około 10 mln zł), bo samorząd ograniczy nieco plany inwestycyjne.

Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że powiat ten kredyt zacznie spłacać dopiero w roku 2032, a więc za 10 lat. I chce go spłacić do roku 2036.

- To niemoralne i niesie za sobą trudne do przewidzenia konsekwencje finansowe dla każdej następnej władzy, ale przede wszystkim dla powiatu – mówi Grzegorz Grondys, radny opozycyjny. Jego zdaniem zaciąganie zobowiązań z tak odroczonym terminem spłaty jest bardzo ryzykowne, bo przecież w czasie 10 lat do rozpoczęcia spłaty kredyt bank będzie naliczał odsetki, które trzeba będzie spłacić. Dziś – szczególnie przy obecnej inflacji – trudno nawet prognozować, ile przyjdzie spłacić. - To wszystko w perspektywie kilku kadencji, bo przecież spłata miałaby się zacząć praktycznie za dwie kadencje samorządowe (te będą przypadać na lata 2023-28 i 2028-33), a skończyć następnej (2033-38), gdy zapewne większości z nas, czy to z opozycji, czy ze strony rządzących, nie będzie nie tylko w samorządzie, ale może i na tym świecie – Grzegorz Gronds mówi, że obecna ekipa zostawi w następnemu pokoleniu potężny dług.

- Powiat szczecinecki realizuje i zamierza realizować wiele ważnych inwestycji, na które pozyskał dofinansowanie w ramach rządowych programów, m.in. przebudowa oddziału położniczo-ginekologicznego, budowa Centrum Zdrowia Psychicznego, budowa hal widowiskowo-sportowych przy ZS Nr 1 im. KEN w Szczecinku i ZST w Szczecinku, czy przebudowy dróg powiatowych – komentuje konieczność zaciągnięcia kredytu rzecznik prasowy starostwa Piotr Rozmus. - Mimo bardzo wysokiego i korzystnego finansowego wsparcia rzeczone inwestycje wymagają wkładu własnego ze strony samorządu powiatowego. Stąd konieczność posiłkowania się kredytem. Starosta Krzysztof Lis szczegółowo przedstawił montaż finansowy każdej z nich, podkreślając, że biorąc pod uwagę wzrost cen na rynku budowlanym w perspektywie kolejnych lat, każda z nich może pochłonąć co najmniej kilka milionów więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto