Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kronospan kończy budowę elektrofiltra w swojej fabryce [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Elementy instalacji mokrego elektrofiltru w Kronospanie
Elementy instalacji mokrego elektrofiltru w Kronospanie Rajmund Wełnic
W listopadzie ma ruszyć mokry elektrofiltr w Kronospanie. Mieszkańcy Szczecinka liczą, że to definitywnie skończy uciążliwości związane z sąsiedztwem fabryki.

Rozpoczęte na początku roku – na nawet jeszcze wcześniej - prace nad postawieniem mokrego eletrofiltra suszarni płyt MDF w Kronospanie powoli zbliżają się do końca. – Dokładnego terminu jego uruchomienia nie możemy jeszcze podać, ale aktualne jest założenie, że inwestycja zostanie zakończona w listopadzie – mówi Beata Rafało, rzeczniczka prasowa szczecineckiej fabryki płyt drewnopochodnych. Dodajmy, że wtedy mija wyznaczony przez Unię Europejską termin wdrożenia przez zakłady przemysłu drzewnego tzw. BAT-ów – najlepszych dostępnych technologii służących ochronie środowiska.

Przypomnijmy, że już wcześniej Kronospan musiał zburzyć jedną z hal produkcyjnych, aby zrobić miejsce na nowe instalacje. Produkcję przeniesiono, a na plac budowy weszła firma Scheuch i jej podwykonawcy. W czasie inwestycji przez plac budowy przewinęło się przez nią około tysiąca pracowników. Firma nie zdradza dokładnych kosztów inwestycji, ale jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu milionów euro.

Razem z mokrym elektrofiltrem powstaje systyem biologicznego oczyszczania suszarni płyt MDF. Na zewnątrz elektrofiltr będzie miał kształt wysokiego na kilkadziesiąt metrów walca – a właściwie dwóch walców, bo stanie po jednym na każdym z ciągów płyt MDF. To będzie najbardziej widoczny element, ale nie jedyny, który zastąpi 8 emitorów. W filtrze powierzchnie zbierające są w kształcie plastra miodu. Dla mieszkańców Szczecinka najważniejsze są jednak efekty jego pracy – ma zlikwidować niebieskawą, drażniącą mgiełkę, która i dziś przy niekorzystnych wiatrach daje się we znaki sąsiadom fabryki. Będzie też filtrował zawartości organiczne.

Podobne urządzenie pracuje m.in. w fabryce Kronospanu w Salzburgu, do którego często odwoływali się działacze ekologicznego Stowarzyszenia Terra walczący o zmniejszenie uciążliwości odrowych zakładu. Mówili, że w Austrii takich problemów fabryka nie stwarza.

Mieszkańcy Szczecinka będą mogli się więc niebawem przekonać, czy i u as elektrofiltr jest równie skuteczny. Uruchomiona przed ponad rokiem kosztem 100 milionów euro instalacja UTWS na ciągu do produkcji płyt wiórowych uciążliwości zmniejszyła, ale wciąż dawały się we znaki te z linii płyt MDF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto