Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łabędź – kolejarz ze Szczecinka. Z torów ściągali go strażnicy miejscy [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Łabędź na torach
Łabędź na torach Czytelniczka
Niecodzienna interwencja Staży Miejskiej ze Szczecinka, która musiała ratować łabędzia, który zawędrował na tory kolejowe.

Interwencja miała miejsce przy ulicy Miłej w Szczecinku, w pobliżu linii kolejowej na Runowo Pomorskie. Straż Miejska została poinformowana, że po torach kolejowych spaceruje łabędź.

- Strażnicy schwytali go na jednej z posesji ptak został odwieziony w bezpieczne miejsce i wypuszczony do jeziora –

informują szczecineccy strażnicy miejscy.

AKTUALIZACJA
Jak nas poinformowała mieszkanka Szczecinka to ona zauważyła łabędzia spacerującego po torach, przegoniła z niebezpiecznego miejsca i wezwała SM.

Na jeziorze Trzesiecko bytuje kilkanaście par łabędzi. Dostojne ptaki zwykle można spotkać nad wodą, na plażach, bywa, że paradują parkowymi alejkami. Ale zdarza się, że zapuszczą się głąb Szczecinka. Np. kilka lat temu łabędź chodził sobie ulicą Nową i Krętą.

CZYTAJ TEŻ:

Ten znak rozpoznawczy miasta, ale wcale takim nie był jeszcze nieco ponad 100 lat temu. To w roku 1905 ówczesny Neustettin otrzymał w podarunku od Hamburga pięć tych ptaków.

Nie był to ot taki sobie dar. Był to dar iście królewski. Jeżeli piszę, że łabędzie to dziś znak rozpoznawczy Szczecinka, to w wypadku starego hanzeatyckiego Hamburga musiałbym użyć słowa symbol. Bez cienia przesady. Ten ptak od stuleci jest w tym portowym mieście otaczany wyjątkową estymą i ochroną i nie był rozdawany na lewo i prawo.

To symbol niezależności i potęgi tego miasta. Przywilej trzymania łabędzi przysługiwał tylko domom rządzącym – hrabiom, książętom i królom. Inni – pod groźbą kary – nie mogli ich hodować. Stąd, gdy Hamburg stał się samodzielnym miastem łabędzie stały się synonimem jego wolności i pomyślności.

Łabędzie nieme to największe polskie ptaki – ważą nawet po kilkanaście kilogramów, a rozpiętość skrzydeł sięga 2,35 centymetrów. W miastach ptaki oswoiły się na tyle, że w ogóle nie obawiają się ludzi. Wychodzą na plaże próbując wyłudzić coś do jedzenia, podchodzą do plażowiczów, podpływają do kąpiących się, w tym do małych dzieci. Gatunek ma bardzo silnie rozwinięty instynkt terytorialny, broni swojego żerowiska, a już w okresie wychowywania młodych – a więc teraz – są niezwykle agresywne. Nie tylko wobec innych ptaków, ale też wobec ludzi. Syczą groźnie, podnoszą skrzydła, a znane są – choć nie w Szczecinku – przypadku ataków kończących się urazami, bo też i uderzenie ciężkim skrzydłem może się skończyć fatalnie i dla dorosłego.

Łabędź niemy jest gatunkiem objętym ochroną prawną jak ponad 90 procent gatunków ptaków w Polsce.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto