Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lato w Szczecinku i powiecie. Nie będzie niczego? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Imprezy letnie w Szczecinku w minionych latach
Imprezy letnie w Szczecinku w minionych latach Rajmund Wełnic
Tego lata w Szczecinku niemal na pewno nie będzie imprez plenerowych i masowych koncertów. Może pojawi się za to kino samochodowe.

W całej Polsce odwoływane są wszystkie zaplanowane na lato masowe imprezy plenerowe. Nie odbędzie się m.in. PolandRock Festiwal, czyli dawny Przystanek Woodstock. Powód oczywisty – epidemia koronawirusa.

Nie omija to naturalnie Szczecinka i powiatu. Lista odwołanych imprez ścina z nóg – nie będzie strefy kibica na piłkarskie Euro (bo i mistrzostwa przełożono na rok 2021), Art Pikniku z całym cyklem wydarzeń kulturalnych i koncertów, wojewódzkich finałów piłkarskiego turnieju o Puchar Tymbarka, lipcowego festiwalu balonowego, wielkiego koncertu z udziałem gwiazd radia RMF Maxxx, festiwalu Materia Fest.

Nie było biegu ulicznego im. Winanda Osińskiego, pod znakiem zapytania stoi sierpniowy Szczecinecki Weekend Biegowy z maratonem. Może kwietniową imprezę uda się przeprowadzić jesienią. Na jesienne terminy – na razie – przesunął także swoje sztandarowe imprezy producent płyt drewnopochodnych Kronospan – wiosenne sadzenie lasu KronoDrzewko i targi Hausmesse.

I nasza redakcja z bólem serca przekłada na bliżej nieustalony termin wyścigi rowerkowe dla dzieci, które w Szczecinku współorganizujemy z OSiR. O mniejszych wydarzeniach (piknik folk, koncerty rodzinne, festyny, parafiady itp.) nawet nie wspominamy.

W Bornem Sulinowie czekają jeszcze z decyzją co do losów zlotu miłośników pojazdów militarnych zaplanowanego na połowę sierpnia. To gigantyczne przedsięwzięcie – z kilkoma tysiącami samych uczestników i dziesiątkami tysięcy gości, jacy przewijają się prze kilka dni na zlotowisk. – Czekamy na co moglibyśmy sobie pozwolić – Jarosław Marczyński, prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego, ma nadzieję, że choć w ograniczonej formule spotkanie uda się jednak zorganizować. Być może we wrześniu. – Z ostatecznymi postanowieniami wstrzymujemy się najdłużej jak tylko będzie można – dodaje.

Za większość szczecineckim wydarzeń kulturalnych odpowiada Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. – Mamy kontrakty podpisane z gwiazdami, które miały wystąpić w Szczecinku, ale nie ukrywam, że szanse na ich występ są niewielkie, na szczęście artyści są elastyczni i gotowi zagrać u nas za rok – mówi Kamil Klimek, dyrektor SAPiK. – Część spektakli i koncertów, które miały się odbyć w kinie, także na razie nieczynnym, przełożono na jesień. Czy dojdą do skutku? Trudno mi na dziś powiedzieć, wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Skoro już jesteśmy przy kinie – jego zamknięcie generuje dla SAPiK-u wymierne straty. – W skali roku mamy z kina przychody rzędu około miliona złotych, z czego dystrybutorzy filmów biorą połowę – Kamil Klimek wyjaśnia, że zyski z tej działalności pozwalają SAPiK-owi finansować niebiletowane wydarzenia kulturalne np. koncerty plenerowe. Teraz tych przychodów nie ma.

SAPiK traci także na zamknięciu lokali gastronomicznych – nie pobiera bowiem czynszu od najemców w swoich lokalach. Nie będzie także sporych przychodów od firm gastronomicznych obsługujących imprezy plenerowe. Na pobierane są także opłaty od rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia w SAPiK-u, bo te – tak samo jak szkoły – są nieczynne od marca. – Robimy co w naszej pomocy, aby utrzymać miejsca pracy, ale nie wiem jak długo w obecnej sytuacji to będzie możliwe – nie ukrywa dyrektor.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto