Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy ze Szczecinka ratują bagna i mokradła [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Akcja na mokradłach
Akcja na mokradłach Kazimierz Kubinowski, Nadleśnictwo Szczecinek
Szczecineccy leśnicy ratują bagna i torfowiska, którym z powodu osuszania grozi zagłada.

Mokradła i torfowiska w okolicach Szczecinka nie są niczym niezwykłym, ale wiele z nich – także tym w rezerwatach – zagraża melioracja. Stąd od jakiegoś czasu Nadleśnictwo Szczecinek prowadzi akcję restytucji przyrodniczej torfowisk.

- Staraniem Lasów Państwowych we współpracy z Klubem Przyrodników, nowe zastawki powstają w rezerwacie przyrody Bagno Kusowo, użytku ekologicznym „Wielkie Błoto” i na Brzezińskim Bagnie – informuje Katarzyna Klimek ze szczecineckiego Nadleśnictwa. - Przywrócenie warunków bagiennych oznacza bowiem zwykle konieczność zasypania lub spiętrzenia rowów odwadniających, za pomocą których torfowiska osuszano. Taką restytucję przyrodniczą torfowisk przeprowadza się od lat na całym świecie, wiele projektów wykonano również w Polsce, także w Nadleśnictwie Szczecinek.

Dzięki uprzejmości szczecineckich leśników możemy przybliżyć te niełatwe zadanie. Trzeba wejść w trudno dostępne miejsca, zdradliwe i niebezpieczne. Wszystkie roboty wykonuje się oczywiście siłą własnych mięśni. - To trudna, wymagająca doświadczenia praca, ale wykonawca pan Kazimierz Kubinowski, to prawdziwa fachura – dodaje nasza rozmówczyni.

Dlaczego warto podtapiać bagna, słowem – jak mawiają leśnicy – dlaczego nagna muszą być mokre? - Bagna są najważniejszymi lądowymi magazynami węgla organicznego – wyjaśnia Katarzyna Klimek. - Usuwają z atmosfery dwutlenek węgla i w geologicznej skali czasowej przyczyniają się do ochłodzenia klimatu. Jednak w krótszej skali czasowej bagna mogą przyczyniać się do ocieplenia – uwalniać do atmosfery metan. Osuszanie mokradeł to jeden z czynników przyspieszających globalne ocieplenie, ponieważ powoduje szybkie biologiczne utlenianie zawartego w torfie węgla i jego emisję do atmosfery w postaci dwutlenku węgla. Zapobiegamy temu przywracając na osuszonych niegdyś torfowiskach warunki bagienne. W skali globalnej pozwoli to uniknąć emisji około 2 gigaton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada 5 procentom antropogenicznych emisji ze spalania paliw kopalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto