Licealiści ze Szczecinka upamiętniają powstańców getta warszawskiego

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Adrian Grala i Iga Malicka
Adrian Grala i Iga Malicka nadesłane
Iga Malicka i Adrian Grala z I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku zrealizowało ciekawy projekt upamiętniający zbliżającą się 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Szczecineccy licealiści biorą udział w projekcie ogólnokrajowym Sejm Dzieci i Młodzieży w Warszawie okazji zbliżającej się 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W tym roku zespoły uczestniczące w konkursie, z którym stawką jest upowszechnienie wiedzy o bohaterskim zrywie żydowskich mieszkańców getta, miały za zadanie przygotować materiały o tym tragicznym wydarzeniu.

Iga i Adrian na co dzień się przyjaźnią, są uczniami trzeciej klasy o profilu humanistycznym I LO w Szczecinku im. księżnej Elżbiety. -

Sam temat tegorocznego zadania jest dla nas bardzo interesujący, więc cieszyliśmy się, że mogliśmy poszerzyć wiedzę o tym –

mówią licealiści.

- Z okazji zbliżającej się rocznicy (powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku chcieliśmy poszerzyć wiedzę osób mieszkających w okolicy.

Pomysł na to wydawał się karkołomny, gdy autorzy postanowili zrobić kreowany wywiad z Henrykiem Wolińskim pseudonim „Wacław”, który był świadkiem walki Żydów sprzed 80 lat. Henryk Woliński był kierownikiem referatu żydowskiego w Głównej Komendzie Armii Krajowej, jak i autorem meldunków radiowych o sytuacji w getcie. Pośredniczył również w kontaktach Żydowskiej Organizacji Bojowej z AK. Oczywiście nie żyje już od lat, więc wywiad i podcast, czyli rozmowa w dźwiękowej wersji do internetu, jest swego rodzaju kreacją, próbą otworzenia tego, co „Wacław” mógłby młodym dziennikarzom powiedzieć. To wymagało sporej pracy, ustalenia faktów historycznych i tego co pisał i mówił z życia Henryk Woliński. Przygotowania scenariusza i pytań (oraz odpowiedzi) oraz nagranie podcastu w formie ciekawej dla słuchacza.

Jak się udało? Możemy przekonać się sami odsłuchując podcast.

Głos Dziennik Pomorza · Wywiad Z Henrykiem Wolińskim

Iga Malicka i Adrian Grala dodają, że przygotowanie projektu było ciekawą przygoda i podróżą w przeszłość, odkrywaniem historii, która dla młodego pokolenia jest coraz bardziej odległa. Ich projekt zostanie teraz oceniony przez jury, które z podobnych zadań z całej Polski wybierze autorów najlepszych i zaprosi ich na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ten tradycyjnie zbierze się 1 czerwca, w Dniu Dziecka.

Powstanie w getcie w Warszawie było zbrojnym wystąpieniem żydowskich podziemnych formacji zbrojnych od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Było wyrazem desperacji wobec eksterminacji Żydów przez Niemców i planów ostatecznej likwidacji getta i jego mieszkańców. Słabo uzbrojeni bojownicy bohatersko walczyli przez dwa miesiące zadając okupantom poważne straty. Walka była skazana na porażkę, zakończyła się masowymi mordami kilkudziesięciu tysięcy ocalałych w ruinach i zburzeniem getta.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie