Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealiści ze Szczecinka upamiętniają powstańców getta warszawskiego

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Adrian Grala i Iga Malicka
Adrian Grala i Iga Malicka nadesłane
Iga Malicka i Adrian Grala z I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku zrealizowało ciekawy projekt upamiętniający zbliżającą się 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Szczecineccy licealiści biorą udział w projekcie ogólnokrajowym Sejm Dzieci i Młodzieży w Warszawie okazji zbliżającej się 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W tym roku zespoły uczestniczące w konkursie, z którym stawką jest upowszechnienie wiedzy o bohaterskim zrywie żydowskich mieszkańców getta, miały za zadanie przygotować materiały o tym tragicznym wydarzeniu.

Iga i Adrian na co dzień się przyjaźnią, są uczniami trzeciej klasy o profilu humanistycznym I LO w Szczecinku im. księżnej Elżbiety. -

Sam temat tegorocznego zadania jest dla nas bardzo interesujący, więc cieszyliśmy się, że mogliśmy poszerzyć wiedzę o tym –

mówią licealiści.

- Z okazji zbliżającej się rocznicy (powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku chcieliśmy poszerzyć wiedzę osób mieszkających w okolicy.

Pomysł na to wydawał się karkołomny, gdy autorzy postanowili zrobić kreowany wywiad z Henrykiem Wolińskim pseudonim „Wacław”, który był świadkiem walki Żydów sprzed 80 lat. Henryk Woliński był kierownikiem referatu żydowskiego w Głównej Komendzie Armii Krajowej, jak i autorem meldunków radiowych o sytuacji w getcie. Pośredniczył również w kontaktach Żydowskiej Organizacji Bojowej z AK. Oczywiście nie żyje już od lat, więc wywiad i podcast, czyli rozmowa w dźwiękowej wersji do internetu, jest swego rodzaju kreacją, próbą otworzenia tego, co „Wacław” mógłby młodym dziennikarzom powiedzieć. To wymagało sporej pracy, ustalenia faktów historycznych i tego co pisał i mówił z życia Henryk Woliński. Przygotowania scenariusza i pytań (oraz odpowiedzi) oraz nagranie podcastu w formie ciekawej dla słuchacza.

Jak się udało? Możemy przekonać się sami odsłuchując podcast.

Głos Dziennik Pomorza · Wywiad Z Henrykiem Wolińskim

Iga Malicka i Adrian Grala dodają, że przygotowanie projektu było ciekawą przygoda i podróżą w przeszłość, odkrywaniem historii, która dla młodego pokolenia jest coraz bardziej odległa. Ich projekt zostanie teraz oceniony przez jury, które z podobnych zadań z całej Polski wybierze autorów najlepszych i zaprosi ich na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ten tradycyjnie zbierze się 1 czerwca, w Dniu Dziecka.

Powstanie w getcie w Warszawie było zbrojnym wystąpieniem żydowskich podziemnych formacji zbrojnych od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Było wyrazem desperacji wobec eksterminacji Żydów przez Niemców i planów ostatecznej likwidacji getta i jego mieszkańców. Słabo uzbrojeni bojownicy bohatersko walczyli przez dwa miesiące zadając okupantom poważne straty. Walka była skazana na porażkę, zakończyła się masowymi mordami kilkudziesięciu tysięcy ocalałych w ruinach i zburzeniem getta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto