Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mała Poczta w Szczecinku do kupienia [archiwalne zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Mała Poczta wczoraj i dziś
Mała Poczta wczoraj i dziś archiwum
Firma Orange sprzedaje dawną infrastrukturę Telekomunikacji Polskiej w Szczecinku, w tym słynną Małą Pocztę przy placu Zesłańców Sybiru.

Ten budynek zna każdy mieszkaniec Szczecinka i – choć okazały gmach należy do firmy telekomunikacyjnej Orange – wszyscy mówią na niego Mała Poczta. Do dziś bowiem część pomieszczeń na parterze zajmuje placówka Poczty Polskiej, a zwyczajowa nazwa pochodzi z czasów, gdy w całym mieście były dwie poczty – ta starsza na ulicy Bohaterów Warszawy do dziś zresztą jest nazywana Dużą Pocztą.

Przed blisko 30 laty budynek przy ówczesnym placu Przyjaźni (nazwa pochodziła od nieistniejącego pomnika poświeconego czerwonoarmistom) wspólnie zajmowali pocztowcy i telekomunikacja, która miała to swoją bazę i infrastrukturę. Państwowe przedsiębiorstwo – jeszcze z przedwojenną tradycją - Poczta Polska, Telegraf i Telefon podzielono na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską w roku 1991. Kilka lat później narodowego operatora sprywatyzowano sprzedając na raty konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding, który z czasem odsprzedał swoje udziały Francuzom. Później nawet zniknęło logo TP SA, a zastąpiła ją globalna marka Orange, dziś kojarzona głównie z telefonami komórkowymi, czy dostępem do Internetu, ale z silną nadal pozycją w telefonii stacjonarnej.

Model firmy mocno się jednak zmienił i od lat wyprzedaje one zbędne nieruchomości. Także w Szczecinku. Orange szuka m.in. kupca na szczecinecką Małą Pocztę. To duża nieruchomość (działka 6,3 tysiąca metrów kw, budynków 4,6 tys. metrów). Oprócz gmachu poczty (2,6 tys. metrów) są tam garaże, budynki magazynowe i drugi budynek oraz parking. Firma za całość chce 4,8 miliona złotych netto.

Co tu może powstać? Zgodnie z planem zagospodarowania nieruchomość jest przeznaczona na cele usługowe i zabudowę wielorodzinną.

Budynek chroniony jest także konserwatorsko zapisami owego planu, ma bowiem ciekawą przeszłość. Post Amt, czyli niemiecka poczta, powstał pod koniec lat 20. XX wieku, gdy zabudowywano ten kwartał Szczecinka nowymi kamienicami i budynkami użyteczności publicznej.

Orange sprzedaje także działkę (6,3 tys. metrów) przy ulicy Cieślaka. Była tu kiedyś wysoka radiowa stacja nadawcza, po której został dziś tylko niewielki budynek. Wieża radiowa stała na wzniesieniu przy cmentarzu, została jakiś czas temu rozebrana, a dziś stoi tam maszt telefonii komórkowej.

Telekom chce za nieruchomość 2 mln zł netto. W planie zagospodarowania jest to teren obsługi technicznej – urządzenia i obiekty telekomunikacji i łączności. Ale właściciel sugeruje, że po zmianie planu można tu ulokować dyskont lub mieszkania. Bliskość cmentarza zdaje się jedna sugerować wykorzystanie działki pod jego powiększenie, zwłaszcza, iż na nekropolii zwyczajnie zaczyna brakować miejsc na nowe pochówki. Pytanie tylko, czy miasto stać na wyłożenie takiej kwoty na powiększenie cmentarza?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto