Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Szczecinek robi darowiznę dla Skarbu Państwa. Wiemy, z jakim przeznaczeniem

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Chodzi o tę działkę przy ulicy Polnej w Szczecinku
Chodzi o tę działkę przy ulicy Polnej w Szczecinku Rajmund Wełnic
Miasto po raz kolejny podaruje państwu działkę pod budowę nowej prokuratury w Szczecinku.

W ratuszu dopinane są ostatnie formalności z darowizną na rzecz Skarbu Państwa działki przy ulicy Polnej. – To teren przeznaczony pod budowę nowej siedziby Prokuratury Rejonowej w Szczecinku – mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy burmistrza.

Co ciekawe, pod koniec 2016 roku Szczecinek już raz tę działkę na ten cel przekazał, ale prokuratura nie zdołała w tym czasie rozpocząć budowy. Inaczej darowizna będzie cofnięta i trzeba ją powtórzyć.

Chodzi o ponad 4 tysiące metrów kwadratowych przy ulicy Polnej, konkretnie zaś niezagospodarowany teren między osiedlem socjalnym a barem Karolinka. Prokuratura Okręgowa w Koszalinie swego czasu wystąpiła do miasta o przekazanie działki pod budowę nowej siedziby szczecineckiej Prokuratury Rejonowej. Burmistrz wytypował tę parcelę, a radni w roku 2016 jednogłośnie zgodzili się na darowiznę.

Zastrzegli jednak, że darowizna może być cofnięta w wypadku, gdyby do budowy nie doszło. Terminów żadnych nie wyznaczono, ale wiadomo, że nikt w nieskończoność czekać nie będzie. Zwłaszcza, że teren – choć trudny geologicznie – jest atrakcyjny. Dość powiedzieć, że duża część ulicy Polnej to praktycznie plac budowy, tuż obok powstało spore osiedle stawiane przez developerów. Miasto zaś buduje w pobliżu łącznik między Polną a Kołobrzeską i są plany mieszkaniowego wykorzystania sąsiednich terenów.

Dziś prokuratura w Szczecinku mieści się w poniemieckiej kamieniczce przy ulicy Mickiewicza. To zwykły budynek mieszkalny, którego nie da się dostosować do potrzeb prokuratorów. Przede wszystkim jest zwyczajnie za mały. Wykorzystane jest dosłownie każde pomieszczenie. Na korytarzu np. słuchać, jak prokurator przesłuchuje świadków lub podejrzanych. Wiele do życzenia w tych warunkach pozostawiają też kwestie bezpieczeństwa.

- Tu nawet nie chodzi o komfort pracy prokuratorów i pracowników, ale interesanci, którzy tu przychodzą nie mają nawet, gdzie usiąść, nie ma poczekalni, biura obsługi interesanta – mówił nam 5 lat temu Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. – Pracownicy, prokuratorzy, a przede wszystkim interesanci powinni mieć też gdzie zaparkować samochód – dodaje.

W PR Szczecinek jest ośmiu prokuratorów i osiem osób na stanowiskach urzędniczo-pomocniczych. Warunki pracy są ciężkie, prokuratura jest ostatnią w okręgu koszalińskim wymagającą radykalnych działań lokalowych. Brakuje pomieszczeń nie tylko dla pracowników merytorycznych, ale też na archiwum, a np. akta w sprawach niewykrytych trzeba trzymać do przedawnienia się, zwykłe włamanie do piwnicy 15 lat.

Dodajmy, że w ostatnich latach szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości w Szczecinku znacznie poprawił warunki pracy – policja (także przy ul. Polnej) otrzymała nową komendę, a sąd nowoczesne skrzydło gmachu przy ul. Boh. Warszawy. Temida zakupiła od miasta także dawny Zakład Doskonalenia Zawodowego, tuż obok sądu i on też czeka na remont i adaptację na cele sądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto