Dane statystyczne publikuje portal https://www.polskawliczbach.pl/ za Głównym Urzędem Statystycznym. Z wielu statystyk jest także smutne zestawienie polskich miast, w którym ujęto liczbę zgonów na tysiąc mieszkańców. Okazuje się, że w powiecie szczecineckim wysoki, bo sięgający 20 zgonów na tysiąc mieszkańców (dokładnie 19,8), wskaźnik osiągnięto w roku 2021 w Bornem Sulinowie. Co więcej, taka liczba daje miastu wysoką lokatę w zastawieniu ogólnopolskim – razem z Lubieniem Kujawskim Borne zamyka drugą dziesiątkę. Listę otwiera miasto Kleszczele na Podlasiu (29,7), Niemcza (25,1) na Dolnym Śląsku i Tyszowce (22,3) w Lubelskiem, a na pozycji 976. zamykają Siechnice (5,7) pod Wrocławiem.
Stąd takie różnice i wysoka, znacznie wyższa od średniej krajowej i wojewódzkiej, pozycja Bornego? To wynik wieku mieszkańców miasta, 58 procent mieszkańców Bornego Sulinowa jest w wieku produkcyjnym, 13,7 procent w wieku przedprodukcyjnym, a 28,3 procent mieszkańców jest w wieku poprodukcyjnym. Dla porównania w sąsiednim Szczecinku wskaźniki te wynoszą odpowiednio (57,7 proc., 17,1 proc. i 25,2 proc.). We wspomnianych Siechnicach ten ostatni wskaźnik to nieco ponad 13 procent. Dawna baza wojsk sowieckich, która 30 lat temu de facto wróciła w granice Polski, stała się nowym miejscem na ziemi dla osadników z całej Polski. Wśród nich było np. wielu byłych górników i emerytów szukających spokojnego miejsca i tanich mieszkań na stara lata. Ponadto w mieście jest Dom Pomocy Społecznej dla około 150 seniorów, co także widać w statystykach. Z kolei podwrocławska gmina jest miejscem, gdzie powstają nowe osiedla i domy dla wrocławian, młodych rodzin na dorobku z dziećmi. Ot, i cała tajemnica.
- W latach 90. w Bornem faktycznie osiedlali się ludzie w wieku 50 plus kończący kariery zawodowe, dziś te osoby mają po 20 i 30 lat więcej i w naturalnym procesie odchodzą od nas -
mówi Dorota Chrzanowska, burmistrz Borneo Sulinowa. - Ale gmina to nie tylko miasto, mamy wiele miejscowości z dawnymi, dziś już także sędziwymi, pracownikami PGR. Wszystko to stawia wyzwania przed samorządem, który musi zapewnić osobom starszym nie tylko należytą opiekę, ale i sposób realizacji aktywności w trzecim wieku, bo bycie seniorem nie oznacza jej końca. Mamy w Bornem klub seniora, koło emerytów niedawno ruszyło w Łubowie i mamy plan, aby w oparciu o świetlice wiejskie otworzyć kolejne, przynajmniej dwa kluby seniora. Jest na to wsparcie rządowe, ale też wiąże się z kosztami dla gminy, ale będziemy je ponosić, bo całe nasze społeczeństwo się starzeje.
- Oczywiście i my to widzimy w swojej codziennej pracy –
mówi Mariola Siniarska, dyrektor borneńskiego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Szacujemy, że na terenie gminy już ponad jedna czwarta mieszkańców to seniorzy. Musimy tak organizować swoje zadania, aby uwzględniać rosnące potrzeby osób starszych w zakresie usług opiekuńczych, asystentów osób niepełnosprawnych i różnych programów pomocowych dla osób w jesieni życia. To duże i wciąż rosnąc wyzwanie, zwłaszcza, że pomoc społeczna jest zadaniem własnym samorządu.
A jak wypadają w tym zestawieniu inne miasta powiatu szczecineckiego? Sam Szczecinek ze wskaźnikiem zgonów 13,9 na tysiąc mieszkańców zajmuje 506. miejsce w Polsce, Barwice (13,6) są na 560. lokacie w kraju. Stosunkowo najlepiej wypada Biały Bór (12,7), co daje mu 705. miejsce w Polsce.
Na co najczęściej umieramy w powiecie szczecineckim? Dane są podobne dla całej Polski. Za 39,2 procent zgonów w Szczecinku spowodowanych było chorobami układu krążenia (średnia krajowa 35 procent), przyczyną 19,8 procent zgonów w Szczecinku były nowotwory (w kraju 18 proc.), a 5,9 proc. zgonów spowodowanych było chorobami układu oddechowego. W skali Polski w pandemicznym roku 2021 za aż 17 procent zgonów odpowiadał Covid-19, dodajmy ów rok z blisko 520 tysiącami zgonów Polaków był od czasów II wojny światowej najgorszy pod tym względem.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?